Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Moska e vendos gruan e Navalny-t në listën e terroristëve dhe ekstremistëve

Extra AL PVC

Pas lëshimit të një urdhër-arresti, Rusia e ka shtuar të venë e liderit të opozitës Alexei Navalny në listën e saj të “terroristëve dhe ekstremistëve”. Bashkëshorti i Yulia Navalnaya ndërroi jetë në një burg në Siberi.

Emri i Navalnaya-s është vendosur në listën e Rosfinmonitoring, agjencia e inteligjencës financiare të Rusisë, raportoi sot AFP.

Të martën u bë e ditur se një urdhër arresti ishte lëshuar për Navalnaya, e cila jeton jashtë Rusisë, me akuzën e “pjesëmarrjes në një grup ekstremist”.

Një gjykatë në Moskë urdhëroi zgjatjen e paraburgimit të saj të përkohshëm në mungesë.

“Çfarë shpejtësie! (…) Nëse ata arritën në këtë pikë, do të thotë se Yulia Navalnya po bën gjithçka siç duhet”, shkroi në një postim në Platformën X, ish-përfaqësuesi i Navalny-t, Kira Jarmis, gjithashtu në mërgim.

Yulia Navalnaya është zotuar të marrë përsipër kauzat e lëna përgjysmë nga bashkëshorti i saj, i cili i cili vdiq në rrethana misterioze në një burg të Rrethit Arktik në shkurt.

Ai u kërkoi mbështetësve të tij që të mos e humbisnin shpresën dhe që të denonconin rregullisht udhëheqjen ruse dhe fatin e disidentëve në Rusi.

Organizatat e Navalny u etiketuan “ekstremiste” dhe u ndaluan në vitin 2021 nga drejtësia ruse. Shumë nga bashkëpunëtorët e tij u dënuan më pas me burg.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...