Të fundit:

Konjufca nderoi heroin Zahir Pajaziti, vizitoi edhe Kullën në Kompleksin Memorial në Orllan

Sot, në 26-vjetorin e rënies së heroit Zahir Pajaziti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Makina elektrike pa zhurmë, së shpejti jo më

ISP Broadcast

Për makinat elektrike arrin revolucioni i parë i vërtetë. Së shpejti makinat me motor elektrik të prodhuara në Evropë nuk do të jenë më plotësisht të heshtura, por do të duhet të lëshojnë një tingull të saktë kur lëvizin nën 19 km/h.

Rregulli i ri do të hyjë në fuqi këtë vit dhe do të prekë të gjitha makinat e reja.

Nuk dihet ende se çfarë do të ndodhë me makinat tashmë të regjistruara, por ato me siguri do të duhet të kenë pajisje speciale që të mund të qarkullojnë.

Sipas ligjvënësit, dispozitat e reja mbi të gjitha duhet të mbrojnë këmbësorët dhe çiklistët brenda zonave urbane, edhe nëse tashmë ka pasur diskutime të ashpra: rregullat e reja nuk i kënaqin të gjithë.

Për shembull, disa shoqata që mbrojnë të verbrit dhe qentë e tyre udhërrëfyes kishin kërkuar prej kohësh që makinat të detyroheshin të lëshonin një zë, në mënyrë që të njiheshin lehtësisht nga njerëzit dhe kafshët, por ata do të donin që makinat të bënin zhurmë me çdo shpejtësi dhe jo vetëm kur ecin me ritmin e ecjes ose pothuajse.

Disa, nga ana tjetër, e shohin këtë sistem (AVAS, Acoustic Vehicle Alert System) si fundin e ëndrrës për të pasur rrugë më të qeta dhe për rrjedhojë më të qeta dhe komode.

Megjithatë, ky vendim mund të favorizojë, në mënyrën e vet, përhapjen e makinave elektrike, të cilat gjithmonë duken në prag të suksesit përfundimtar pa e arritur kurrë atë./ atsh

spot_img

Të fundit

Vitia takohet me ambasadorin e Luksemburgut, bien dakord për shtim kapacitetesh në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia priti në takim ambasadorin...

Sulmi në Pakistan, shkon në 93 numri i viktimave, shpallet ditë zie kombëtare

Ka shkuar në 93 persona numri i viktimave nga...

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet në fillim të qershorit të 2024

Kanë përfunduar gërmimet në tunelin e Llogarasë, një prej...

Gërvalla: Çdo model i Asociacionit që lejon Serbinë të minojë sovranitetin e Kosovës duhet refuzuar

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka falënderuar...

Vitia takohet me ambasadorin e Luksemburgut, bien dakord për shtim kapacitetesh në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia priti në takim ambasadorin e Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz. Në qendër të takimit ishte mbështetja e Qeverisë së...

Sulmi në Pakistan, shkon në 93 numri i viktimave, shpallet ditë zie kombëtare

Ka shkuar në 93 persona numri i viktimave nga sulmi i së hënës në një xhami, i cili kishte në shënjestër policët në provincën...

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet në fillim të qershorit të 2024

Kanë përfunduar gërmimet në tunelin e Llogarasë, një prej fazave të punimeve, ndërsa e gjithë vepra infrastrukturore pritet të hapet në fillim të muajit...