Të fundit:

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...
ISP BroadcastISP Broadcast

Lëvizja klimatike bllokon rrugët në Berlin

ISP Broadcast

Lëvizja klimatike “Gjenerata e Fundit” bllokoi rrugët kryesore në kryeqytetin gjerman të hënën në mëngjes, duke kërkuar veprim urgjent për të hequr dorë gradualisht nga karburantet fosile.

Aktivistët klimatik dolën në rrugë kryesore gjatë orëve të pikut, duke shkaktuar bllokime të gjata trafiku në të gjithë qytetin.

Policia e Berlinit tha se deri më tani i është përgjigjur 21 veprimeve përçarëse dhe ka pastruar shumicën e rrugëve pa ndonjë incident të madh, raporton aa.

Në shtatë lokacione, oficerët vepruan menjëherë dhe aktivistët nuk arritën të bllokojnë ato rrugë, sipas një deklarate nga policia.

Dhjetëra aktivistë të klimës u arrestuan nga autoritetet. Javën e kaluar, lëvizja publikoi një letër të hapur për kancelarin Olaf Scholz dhe kërkoi masa urgjente për të trajtuar krizën klimatike.

Lëvizja po kritikon ashpër qeverinë për investime të mëtejshme në infrastrukturën e karburanteve fosile dhe rrezikimin e të ardhmes së njerëzimit. Ata po kërkojnë ndalimin e plotë të përdorimit të karburanteve fosile deri në vitin 2030.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...

Të hënën mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës njoftojnë se të...

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë rrënuar tri furra të gëlqeres, dy furra në fshatin Dugë dhe një në fshatin Karaçicë. Nga...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po mbahet Asambleja e Kombeve të Bashkuara, ka shfrytëzuar këtë për të kërkuar njohjen e pavarësisë...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë, akademik, ish-deputet i Kuvendit Popullor (1970-’82) dhe zv/kryetar i Frontit Demokratik. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë,...