Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

Kurti: Dialogu nga 18 gushti ka rend logjik

ISP Broadcast

Kryeministri i vendit, Albin Kurti theksoi se dialogu nga 18 gushti ka rend logjik.

Kurti në një konferencë për media tha se është legjitime që për çështjen e komuniteteve jo shumicë, njëra palë të besoj se ka një model më të mirë.

Ai tha se është i gatshëm që sa më parë të arrihet një marrëveshje finale me Serbinë për normalizimin e marrëdhënieve me njohjen reciproke në qendër të marrëveshjes.

Kurti: Se kur zhvillohen takimet në Bruksel, varet prej ndërmjetësve, Borrell dhe Lajçak

“Dialogu nga 18 gushtio ka rend logjik. Pika e parë, korniza e përgjithshme e marrëveshjes, për çfarë tri javë më vonë, saktësisht më 9 shtator na erdhi një përmbledhje e ideve dhe opsioneve me formën e asaj që sot njihet si propozim i BE-së. Me mbështetjen e Francës, Gjermanisë dhe SHBA-së, dhe pika e dytë janë çështjet aktuale. Pra, çdo gjë që palët dëshirojnë të shtrojnë për trajtim duhet këtë ta bëjnë në kuadër të kornizës së përgjithshme të marrëveshjes, për çfarë e kemi edhe një propozim konkret. Andaj, është legjitime që për çështjen e pakicave kombëtare apo të komuniteteve jo shumicë, njëra parë të besoj se ka një model më të mirë dhe ta shtrojë aty. Pra, te pika e parë është vendi ku ata mund ta shtrojnë edhe çështjen e asociacionit si model për pakicat kombëtare apo komunitet jo shumicë. Unë jam i gatshëm, i interesuar që sa më parë të arrijmë një marrëveshjen finale dhe t’i normalizojmë plotësisht marrëdhëniet, natyrisht me njohën reciproke në qendër të marrëveshjes. Se kur zhvillohen takimet në Bruksel, varet prej lehtësuesve apo ndërmjetësve, Borrell dhe Lajçak”, theksoi Kurti.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...