Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kukuvajkëzimi politik e fetar i Serbisë

Extra AL PVC

Shkruar nga Agron Hoti

Mospërfaqësimi politik i serbëve në pjesën veriore të Kosovës ia rriti dukshëm pazarin Serbisë nga Zajednica e dikurshme në tanimë Autonomi (vetëmenaxhim) si masë administrativo-politike kinse për mbrojtjen e serbëve të veriut nga Qeveria e Kosovës.

Ndërkohë, xhamijëzimi i nxitur fuqishëm nga Serbia e Rusia në Kosovë, e tanimë me të madhe edhe në diasporën tonë, solli ISIS-izimin dhe talebanizimin e përditshmërisë së një pjese të dukshme brenda dhe jashtë Kosovës, e pikërisht kjo ia rriti pazarin Serbisë për zgjerimin e tokave të kishave ortodokse në Kosovë.

Përmes këtyre dy kartave Serbia po e luan rolin e kukuvajkës siç e ka bërë gjithmonë edhe në të kaluarën, duke i thënë botës që serbët e veriut po kërcënohen nga Qeveria e Kosovës, kurse kishat serbe nga ISIS-izimi dhe talebanizimi në rritje i Kosovës dhe diasporës së saj. Kjo është zaten edhe baza binomale historike e komb-formimit serb, pra kukuvajkëzimi politik dhe fetar në funksion të zgjerimit të territoreve serbe.

Vetë këmbëngulja e bashkësisë ndërkombëtare jo më Zajednicë por në Autonomi të serbëve të veriut si dhe zgjerimin e territorit të kishave serbe të lidhura vertikalisht me Beogradin, e tregon më së miri se këto dy karta janë duke u lexuar në favor të Serbisë. Lozja e kartës së sigurisë nga Serbia se serbët dhe kishat e saj në Kosovë na u kërcënuakan nga Qeveria e Kosovës, ISIS-izimi dhe talebanizimi, është duke i dhënë përparësi të theksuar Serbisë para bashkësisë ndërkombëtare në raport me Kosovën.

Mjerisht sa më shumë që po shtyhet problemi me Serbi, aq më i madh po bëhet, bile aq i madh sa sot Kosova është nën sanksione perëndimore, kurse Serbia jo. E Serbia po ia arrin qëllimit të saj e që është shtyrja dhe mundësisht moszgjidhja kurrë e problemit me Kosovën, sepse humbëse në secilin variant po del Kosova duke e ngelur e bllokuar brenda dhe jashtë saj.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...