Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Koeman për VAR-in: Po e shkatërron futbollin

Extra AL PVC

Trajneri i Holandës, Ronald Koeman, kritikoi përdorimin e FVAR-it për “shkatërrimin e futbollit” pasi Anglisë iu dha një penallti e diskutueshme në gjysmëfinalen e tensionuar të Euro 2024 të mërkurën.

Holanda mori epërsinë e hershme me golin e fuqishëm të Xavi Simons, por skuadra e Gareth Southgate mori një penallti kur Harry Kane u godit nga Denzel Dumfries pasi kapiteni i Anglisë kishte goditur tashmë mbi traversë.

Fillimisht nuk u dha penallti, por arbitri Felix Zwayer e akordoi pasi iu këshillua të shikonte monitorin nga VAR.

Kane barazoi me penallti dhe zëvendësuesi Ollie Watkins shënoi një gol fitoreje në minutën e 90-të, duke e çuar Anglinë në finalen e së dielës, ku do të luajnë kundër Spanjës.

“Sipas mendimit tim, nuk duhej të ishte penallti,” tha Koeman.

“Ai e goditi topin dhe taket u prekën. Mendoj se nuk mund të luajmë siç duhet dhe kjo është për shkak të VAR-it. Ai vërtet e shkatërron futbollin.”

Ish-mbrojtësi i Anglisë dhe analisti i ITV, Gary Neville, mendoi se Holanda kishte të drejtë të ndihej e zemëruar.

“Si mbrojtës, mendoj se është një vendim absolutisht i turpshëm,” tha ai.

“Nuk ka asnjë mënyrë që kjo të ishte penallti. Ai thjesht shkon natyrshëm për të bllokuar goditjen. Nuk është penallti për mua.”

Ish-sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer, tha për BBC Radio 5 live: “Nuk ka dyshim se ka kontakt, por mbrojtësi [Dumfries] po përpiqet të bllokojë topin.

“Kontakti ndodh nga vazhdimi i lëvizjes së Harry Kane dhe nuk mendoj se ishte një gabim i madh për t’u përmbysur.”

Kapiteni i Holandës dhe Liverpoolit, Virgil van Dijk, gjithashtu mendoi se vendimi për penallti ishte pika e kthesës në lojë.

“Mendoj se momenti i penalltisë është një moment i madh, Anglia mori disi vetëbesim prej tij,” shtoi ai.

“Mendoj se shumë vendime nuk shkuan në favorin tonë, por nuk dua të flas për arbitrin.”

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...