Holanda mori epërsinë e hershme me golin e fuqishëm të Xavi Simons, por skuadra e Gareth Southgate mori një penallti kur Harry Kane u godit nga Denzel Dumfries pasi kapiteni i Anglisë kishte goditur tashmë mbi traversë.

Fillimisht nuk u dha penallti, por arbitri Felix Zwayer e akordoi pasi iu këshillua të shikonte monitorin nga VAR.

Kane barazoi me penallti dhe zëvendësuesi Ollie Watkins shënoi një gol fitoreje në minutën e 90-të, duke e çuar Anglinë në finalen e së dielës, ku do të luajnë kundër Spanjës.

“Sipas mendimit tim, nuk duhej të ishte penallti,” tha Koeman.

“Ai e goditi topin dhe taket u prekën. Mendoj se nuk mund të luajmë siç duhet dhe kjo është për shkak të VAR-it. Ai vërtetë e shkatërron futbollin.”

Ish-mbrojtësi i Anglisë dhe analisti i ITV, Gary Neville, mendoi se Holanda kishte të drejtë të ndihej e zemëruar.

“Si mbrojtës, mendoj se është një vendim absolutisht i turpshëm,” tha ai.

“Nuk ka asnjë mënyrë që kjo të ishte penallti. Ai thjesht shkon natyrshëm për të bllokuar goditjen. Nuk është penallti për mua.”

Ish-sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer, tha për BBC Radio 5 live: “Nuk ka dyshim se ka kontakt, por mbrojtësi [Dumfries] po përpiqet të bllokojë topin.

“Kontakti ndodh nga vazhdimi i lëvizjes së Harry Kane dhe nuk mendoj se ishte një gabim i madh për t’u përmbysur.”

Kapiteni i Holandës dhe Liverpoolit, Virgil van Dijk, gjithashtu mendoi se vendimi për penallti ishte pika e kthesës në lojë.

“Mendoj se momenti i penalltisë është një moment i madh, Anglia mori disi vetëbesim prej tij,” shtoi ai.

“Mendoj se shumë vendime nuk shkuan në favorin tonë, por nuk dua të flas për arbitrin.”