Të fundit:

Pacolli: Rregulla dhe gjoba të reja për shkelësit e Trafikut Rrugor

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosjes, Fitore Pacolli, nëpërmjet rrjetit social...

Haradinaj: Kosova është e rreshtuar krah vendeve demokratike kundër agresionit rus në Ukrainë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush...

Haziri: LDK gati për të bërë rikthimin politik në Gjilan e në Kosovë

Kryetari i LDK-së në Gjilan, Lutfi Haziri, nëpërmjet një...
ISP BroadcastISP Broadcast

Koalicioni i Organizatave jo Qeveritare DnV, ka kërkuar shtyrjen e zgjedhjeve në veri të vendit

Extra AL PVC

Sipas DnV-së në situatën aktuale është e pakuptimtë të insistohet në mbajtjen e zgjedhjeve.

Në komunikatë theksohet se KQZ e ka të pamundur të organizojë zgjedhje normale dhe të sigurohet personeli.

“Është e qartë që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka pothuajse të pamundur që të realizojë operacionet përkatëse zgjedhore për mbajtjen e rregullt dhe normale të këtyre zgjedhjeve. Madje, KQZ-ja e ka pasur të pamundur që një gjë të tillë t’ a bëjë edhe me asistencën e Policisë. Bazuar në këtë situatë, është vështirë e besueshme që do të mund të garantohet siguri në këto komuna për qindra persona të angazhuar si staf zgjedhor në ditën e zgjedhjeve, si dhe mijëra qytetarë me të drejtë vote. Për më tepër, probleme mund të ketë edhe me hapjen e vet qendrave të votimit. Në rrethanat aktuale të mungesës së sigurisë për stafin zgjedhor, mungesën e kandidatëve të komunitetit serb në garë, si dhe gjasave të pakta për pjesëmarrje të qytetarëve në zgjedhje, DnV kërkon nga Presidentja e vendit që të iniciojë konsultimet me akterët relevantë për të shtyrë zgjedhjet në katër komunat veriore”, thuhet në komunikatë.  /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Pacolli: Rregulla dhe gjoba të reja për shkelësit e Trafikut Rrugor

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosjes, Fitore Pacolli, nëpërmjet rrjetit social...

Blero publikon fotografi me të dashurën, ia mbulon fytyrën me ‘emoji’ zemre

Këngëtari, Blero, i cili së fundi ishte edhe banor...

Haradinaj: Kosova është e rreshtuar krah vendeve demokratike kundër agresionit rus në Ukrainë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush...

Haziri: LDK gati për të bërë rikthimin politik në Gjilan e në Kosovë

Kryetari i LDK-së në Gjilan, Lutfi Haziri, nëpërmjet një...

Pacolli: Rregulla dhe gjoba të reja për shkelësit e Trafikut Rrugor

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosjes, Fitore Pacolli, nëpërmjet rrjetit social Facebook ka njoftuar për hartimin e ligjit të ri që ka të bëjë me Rregullat...

Blero publikon fotografi me të dashurën, ia mbulon fytyrën me ‘emoji’ zemre

Këngëtari, Blero, i cili së fundi ishte edhe banor në Big Brother Vip Kosova, ka shpërndarë një fotografi me të dashurën e tij. Që një...

Haradinaj: Kosova është e rreshtuar krah vendeve demokratike kundër agresionit rus në Ukrainë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, me ftesë të Ambasadorit Amerikan, Jeffrey M. Hovenier, ka marrë pjesë në shfaqjen e...