Të fundit:

Deponohen mbi 1 mijë euro false në një bankë në Fushë-Kosovë

Policia e Kosovës ka nisur hetimet lidhur me një...

NATO uron Shqipërinë në 111 vjetorin e Pavarësisë

Aleanca Veriatlantike (NATO), e ka uruar aleatin e saj...

Lutfiu e ngrit flamurin kombëtar në Bujanoc për nder të 28 Nëntorit (Video)

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginë të...
ISP BroadcastISP Broadcast

KMDLNJ: Vrasja e gruas shtatzënë, dështim i mekanizmave mbrojtës të shtetit

ISP Broadcast

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka reaguar ndaj vrasjes së një gruaje shtatzënë në Gjinekologji, duke thënë se kjo është pasojë e drejtpërdrejtë e dështimit të mekanizmave mbrojtës të shtetit.

Mbrëmë rreth orës 18:00 në oborrin e Klinikës së Gjinekologjisë në QKUK, është vrarë H. M., nga një person që dyshohet të jetë ish-bashkëshorti i saj S. H. dhe i cili ende nuk është arrestuar. E ndjera ishte vendosur në Klinikën e Gjinekologjisë ku pritej të lindte së shpejti.

Vetëm pasi ndodhi krimi u mësua se e ndjera ishte dhunuar fizikisht nga ish-bashkëshorti sikur që ishte kërcënuar me jetë andaj ishte vendosur në regjimin e mbrojtjes nga shteti për faktin se rasti ishte denoncuar disa herë në polici. Këto janë informata zyrtare nga Prokurori që merret me rastin sikur edhe dëshmi nga familjarët e të ndjerës H. M., thuhet në reagim.

KMDLNJ kërkon dhe pret që Policia e Kosovës sa më shpejt që të jetë e mundur të arrestojë të dyshuarin dhe në bashkëpunim me institucionet tjera përgjegjës ta nxjerrin para organeve të drejtësisë.

KMDLNJ apelon qytetarët që të informojnë Policinë e Kosovës në rast se kanë dijeni për vendndodhjen e dorasit në mënyrë që të arrestohet sa më parë, teksa kundërshton fuqishëm deklaratat nxitëse dhe shpërdoruese të politikanëve që duke keqpërdorur viktimat, edhe aty duan të përfitojnë politikisht.

Për më tepër, KMDLNJ kërkon të bëhen hetimet se cilat hallka të zinxhirit institucional përgjegjëse për jetën e të ndjerës H. M. kanë dështuar dhe në përputhje me këtë të merren masa konkrete në bazë të shkallës së përgjegjësisë.

KMDLNJ konstaton se po të ishte respektuar dhe mbikëqyrur urdhri për mbrojtje do të kishte siguri më të madhe për të ndjerën H. M.

“Lëshimi më i madh është bërë për faktin se të dyshuarit nuk i ishte vendosur unaza elektronike, baza juridike për të për të cilën ekziston e që parashihet me Ligj që ishte miratuar para dy vjetëve. Zinxhiri i përgjegjësisë është i gjatë dhe çështja nuk përmbyllet me arrestimin e të dyshuarit për vrasje”, përfundon reagimi i KMDLNJ-së.    /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Pronari i “Bellmondo” në Ferizaj u gjet i vdekur në dhomën e hotelit

Sot në media është raportuar për një rast të...

Ideja e Shqiptarisë

Shkruan: Afrim Kasolli- Çdo shoqëri që të mund të...

Abdixhiku: Zoti i bekoftë shqiptarët

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lumir Abdixhiku i...

10 të vdekur nga stuhitë e borës në Ukrainë

Dhjetë persona kanë vdekur nga stuhitë e borës në...

Pronari i “Bellmondo” në Ferizaj u gjet i vdekur në dhomën e hotelit

Sot në media është raportuar për një rast të që ka ndodhur të hënën në mbrëmje në Ferizaj, ku në një lokal është gjetur...

Ideja e Shqiptarisë

Shkruan: Afrim Kasolli- Çdo shoqëri që të mund të orientohet si duhet nuk mund të funksionojë pa një sistem të ideve. Pa këto fundit...

Abdixhiku: Zoti i bekoftë shqiptarët

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Lumir Abdixhiku i ka uruar të gjithë shqiptarët me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe 111-vjetorit...