Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Këshilli i BE-së: Kosova dhe Serbia t’i ulin tensionet, të arrijnë marrëveshje gjithëpërfshirëse pa vonesa

Extra AL PVC

Këshilli i Bashkimit Evropian ka kërkuar vazhdimin e procesit të dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Këshilli pret që Kosova të angazhohet në procesin e ndërmjetësuar nga BE në mirëbesim dhe në frymë të kompromisit për të arritur marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht obligative me Serbinë për normalizim të marrëdhënieve në pajtueshmëri me ligjet ndërkombëtare dhe pa vonesa të mëtejme”, thuhet në pikën e 103 të raportit.

“Kjo marrëveshje sipas Këshillit të BE-së duhet të adresojë të gjitha çështjet dhe të kontribuojë në stabilitetin rajonal.

“Kjo është kyçe andaj Kosova dhe Serbia mund të përparojnë në perspektivën në rrugën drejt BE-së. Këshilli thekson pritjet se veta të mëdha që të gjitha marrëveshjet të arritra në të kaluarën të respektohen plotësisht dhe të zbatohen pa vonesa dhe që palët të angazhohen me konstruktivitet për të zgjidhur mosmarrëveshjet mes vete”.

“Këshilli fton palët që të rezervohen nga veprimet e njëanshme dhe veprimet provokative që mund të çojnë në dhunë dhe tensione si dhe nga retorika që mund ta dëmtojë dialogun”.

Këshilli thekson se palët duhet të tregohen të përgjegjshme që të ruajnë paqen dhe stabilitetin. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Biden: I dëgjoj protestat kundër luftës në Gazë

Presidenti Joe Biden tha në një fjalim në ceremoninë...

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin e Nënsekretares për Diplomaci, Liz Allen, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në njoftimin e DASH...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë fund beqarisë. Dyshja kanë publikuar një fotografi në rrjetin social “Instagram” ku shihen të veshur si...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka pranuar një informatë për një rrahje në rrugën ,,12 Qershori” në Shtime. Sipas policisë dyshohet...