“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Letërsi

Përveç se juriste tani dhe poete, Zanë Mali vjen me librin e saj të parë, “Kur dielli lind në bebëza”

Në Ditën e lirisë së shtypit, dhe në ditëlindjen e heroit të kombit, Agim Ramadanit, juristja dhe poetja e re, Zanë Mali, sjell për...

Burimi i fjalës “Nisa”, sipas studiuesit të gjuhës shqipe, Aleksander Hasanasi

Jo rallë herë botuesi i shumë librave dhe studiuesi i gjuhës shqipe, Aleksander Hasanasi elaboron fjalë të ndryshme të gjuhës shqipe dhe prejardhjen e...

Fatmir Sejdiu promovon librin e tij “Ora e Kosovës-Pavarësia dhe Shtetndërtimi”

Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka promovuar librin e tij të fundit “Ora e Kosovës – Pavarësia dhe Shtetndërtimi” në Tiranë. Përmes një postimi në...

Letërsia si dëshmitare e ferrit te diktaturës

Shkruan: Afrim Kasolli Shkrimtari Ismail Kadare sot shenon 88 vjetorin e lindjes. Këtë jetëshkrim të jashtëzakonshëm e ka karakterizuar mbi gjysmë shekulli krijimtari letrare. Me...

KATARSIS

Poezi nga Astrit Veliqi   KATARSIS Sonte flas me egon Fytyrën nuk ia shoh Motivin ia ndjej Instiktin e ka të dobtë Flas me Homerin, Danten e Petrarken Shoh vallen e vdekjes Artin...

​Cilët nga librat dhe autorët u lexuan më së shumti gjatë 2023?

Kërkesa e lexuesve të Kosovës për librin vazhdon të jetë e fokusuar në trendin botëror, qoftë te letërsia apo edhe librat tjerë siç janë...

Kur për herë të fundit keni lexuar ndonjë libër?

Një studim i ri i publikuar në revistën Social Scienceand Medicine ka treguar që njerëzit të cilët lexojnë një libër jetojnë më gjatë se...

Drejt një përcaktimi për gazetarinë letrare

Nga: Matthew Carl Strecher (marrë nga libri The forbidden worlds of Haruki Murakami, University of Minnesota Press Përktheu: Noeh Pantalija Termi gazetari letrare është i kontestueshëm: pak kanë rënë...
spot_imgspot_img
255,324FansLike
128,657FollowersFollow
97,058SubscribersSubscribe
Extra AL PVC

Mos i humbisni:

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_img