Nga arratisja e Faton Hajrizit e deri tek vrasja e tij, krejt çka dihet deri më tani

Krejt ngjarja filloi me arratisjen e Faton Hajrizit nga...

Plagosjet e vrasjet aksidentale nga policët, kërkohet zgjatja e shkollimit dhe trajnim i vazhdueshëm i tyre

Në fillim të kësaj jave një zyrtar policor, plagosi...

Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi,...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Ja ku duhet të varni një pasqyrë për të sjellë fat, disa vende nuk diskutohen

Extra AL PVC

Nëse dhoma juaj e ngrënies ose dhoma e ndenjes ka pamje nga pemët e bukura, natyra, qielli, kopshti apo ndonjë gjë tjetër e bukur, vendosja e një pasqyre përballë tyre do ta dyfishojë këtë bukuri.

Dhoma e ngrënies është vendi i përsosur për pasqyra

Zona e ngrënies përfaqëson pasurinë e familjes, prandaj pasqyra e rrit atë energji. Gjithashtu, është mirë ta vendosni diku në dhomën e ndenjes ku shoqëroheni dhe organizoni mbledhje sepse rrit chi-në pozitive.

Do të ishte ideale nëse mund të instaloni një pasqyrë nga dyshemeja deri në tavan që do të pasqyrojë tryezën e ngrënies, por në mënyrë që ajo të mos jetë përballë derës së përparme.

Ju mund të zmadhoni një dhomë të vogël me një pasqyrë kudo që ta vendosni. Ju mund të bëni të njëjtën gjë me një korridor të gjatë dhe të ngushtë ku një pasqyrë duhet të vendoset përgjatë murit. Mos vendosni pasqyra përballë njëra-tjetrës, pasi kjo do të bllokojë energjinë që do të kërcejë nga njëra-tjetra dhe do të mbetet e bllokuar në atë hapësirë, shpjegon Feng Shui.

Mund ta vendosni në fund të një korridori të gjatë e të errët për të reflektuar dritën dhe energjinë pozitive në hapësirë. Por sigurohuni që pasqyra të mos jetë përballë derës së përparme ose kuzhinës.

Korridor

Është mirë që pasqyra të vendoset vertikalisht pranë derës së përparme ose në të njëjtën mënyrë, por në murin anësor. Gabimi më i madh është të vendosni një pasqyrë para derës së hyrjes, sepse duke reflektuar hyrjen, të gjitha energjitë dhe mundësitë shmangen nga ju, para se të vijnë te ju, sipas Feng Shui-t.

Shkallët

Duke vendosur një pasqyrë të madhe në murin e shkallës, do ta zgjeroni vizualisht, veçanërisht nëse është e ngushtë. Gjithashtu do të krijojë fat dhe do të ndihmojë energjinë e mirë për të ngjitur shkallët. Nuk rekomandohet vendosja e një pasqyre në këmbët e shkallëve sepse ajo “pret” këmbët kur ngjitet e zbret.

Banjë

Pasqyra nuk duhet të pasqyrojë tasin e tualetit apo t’i “presë” kokën kujtdo që e shikon. Disa rekomandojnë vendosjen e një pasqyre me gjatësi të plotë në pjesën e jashtme të derës së banjës. Kështu duket se banja “zhduket” duke reflektuar pjesën tjetër të hapësirës.

Kuzhina

Sipas Feng Shui, nuk rekomandohet të vendosni një pasqyrë në kuzhinë.

Dhoma e gjumit

Nuk rekomandohet vendosja e pasqyrës përballë shtratit sepse sjell energji të keqe dhe as sipër shtratit. Sipas Feng Shui-t, një pasqyrë e vendosur në këtë mënyrë mund të jetë fajtori i një ëndrre të keqe, si dhe të problemeve në martesë.

Të gjitha vendet ku nuk duhet të vendoset një pasqyrë:

Përballë oxhakut (mbi oxhak është e mundur) sepse reflektimi i zjarrit sjell shumë energji

Mbi sobë (për një arsye të ngjashme si oxhaku)

Përtej derës së përparme

Për të parë drejt shtratit

Për të parë drejt tualetit.      /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Nga arratisja e Faton Hajrizit e deri tek vrasja e tij, krejt çka dihet deri më tani

Krejt ngjarja filloi me arratisjen e Faton Hajrizit nga...

Plagosjet e vrasjet aksidentale nga policët, kërkohet zgjatja e shkollimit dhe trajnim i vazhdueshëm i tyre

Në fillim të kësaj jave një zyrtar policor, plagosi...

Ledri ‘ngacmon’ Alben, e pyet çka je në horoskop

Alba Vukaj ka filluar rrugëtimin si moderatore. Ndër mysafirët e...

Bislimi tregon se në Bruksel kanë dërguar 7 faqe me komente për planin e zbatimit, ka kritika për Lajçakun

Kryenegociatori i Kosovës në dialogun e Brukselit, Besnik Bislimi,...

Nga arratisja e Faton Hajrizit e deri tek vrasja e tij, krejt çka dihet deri më tani

Krejt ngjarja filloi me arratisjen e Faton Hajrizit nga burgu i Smrekonicë, Hajrizi ishte dënuar për vrasjen e policit rus të KFOR-it, shkruan TV...

Plagosjet e vrasjet aksidentale nga policët, kërkohet zgjatja e shkollimit dhe trajnim i vazhdueshëm i tyre

Në fillim të kësaj jave një zyrtar policor, plagosi me armë zyrtare të afërmin e tij e që sipas hetimeve preliminare dyshohet se ishte...

Ledri ‘ngacmon’ Alben, e pyet çka je në horoskop

Alba Vukaj ka filluar rrugëtimin si moderatore. Ndër mysafirët e parë që ka intervistuar është edhe reperi Ledri Vula, ku foli për verën, pushimet, koncertet. Alba...