“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Ja fruti që lufton Alzheimerin dhe ndikon në shëndetin e trurit, sipas studimit

Extra AL PVC

Mijëra njerëz në mbarë botën vuajnë nga sëmundja e Alzheimerit, por studime të ndryshme theksojnë rëndësinë e stimulimit të kujtesës dhe përmirësimin e funksioneve njohëse, për ta parandaluar atë.

Sipas studimeve në Danimarkë, shega është mjaft e këshillueshme për shëndetin dhe mirëqenien e trurit

Një substancë kundër Alzheimerit që gjendet te shega

Studiuesit danezë kanë zbuluar se një substancë te shega, mund të përmirësojë kujtesën duke eliminuar qelizat e dëmtuara, të cilat ndikojnë në rënien e aftësisë njohëse në sëmundjen e Alzheimerit. Vilhelm Bohr, profesor në “University of Copenhagen”, shpjegon se shumë njerëz me sëmundje neurodegjenerative vuajnë nga mosfunksionimi apo dëmtimi i disa qelizave në tru, gjë që çon edhe në funksione njohëse të dëmtuara.

Disa teste te minjtë treguan se urolithin A, një substancë që gjendet te shegët, mund të zbusë simptomat e Alzheimerit. Studiuesit publikuan gjetjet e tyre në revistën “Alzheimer’s Association”, duke theksuar: “Urolithin A lehtëson problemet e kujtesës dhe pasojat e tjera që prekin direkt trurin. Edhe pse është testuar në minj, perspektiva është pozitive edhe për njerëzit,” thotë studiuesi.

Shega: Një superfrut i mbushur me antioksidantë

Shega nuk është e mirë vetëm për trurin, por sjell plot përfitime të tjera shëndetësore. Ky superfrut, është i pasur me anti-oksidantë, vitamina dhe përbërës bioaktivë. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë në zvogëlimin e stresit dhe inflamacionit, faktorë kyç në plakjen e trurit dhe sëmundjet neurodegjenerative.

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...