Të fundit:

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...
ISP BroadcastISP Broadcast

Ja cilat janë tri shprehitë “e këqija” që i kanë njerëzit inteligjentë

ISP Broadcast

Psikologët kanë përcaktuar se cilat janë tri shprehitë e këqija që i posedojnë pothuajse të gjithë njerëzit inteligjentë.

Psikologia Kathleen Voghs, e cila kreu hulumtime mbi këtë temë në vitin 2013, ka thënë se parregullsia, të cilën shumëkush e konsideron një zakon të keq, është në fakt një karakteristikë e njerëzve të zgjuar.

“Mjediset e parregullta frymëzojnë shkëputjen nga tradita, e cila mund të çojë në zbulime të reja. Në të kundërt, mjediset e rregullta inkurajojnë konvencionet dhe lojën e sigurt”, ka sqaruar ajo.

Hulumtimi i publikuar në revistën profesionale, Psychology Today, zbuloi po ashtu se njerëzit që shkojnë në shtrat vonë dhe flenë gjatë në mëngjes kanë një IQ më të lartë.

“Në krahasim me njerëzit më pak inteligjentë, individët më inteligjentë shkojnë për të fjetur më vonë gjatë javës së punës dhe në fundjavë”, kanë thënë ndër të tjera shkencëtarët.

Shumë njerëz i konsiderojnë ata qëshajnë si vulgarë dhe të pasjellshëm. Megjithatë, hulumtimi i kryer në Kolegjin Marist në New York tregoi të kundërtën – njerëzit që shajnë janë më inteligjentë, kanë një fjalor më të pasur dhe aftësi më të mira retorike.

Gjithashtu u zbulua se ishin më të sinqertë, sepse sharjet shoqërohen me emocione të sinqerta.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...

Të hënën mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës njoftojnë se të...

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë rrënuar tri furra të gëlqeres, dy furra në fshatin Dugë dhe një në fshatin Karaçicë. Nga...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po mbahet Asambleja e Kombeve të Bashkuara, ka shfrytëzuar këtë për të kërkuar njohjen e pavarësisë...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë, akademik, ish-deputet i Kuvendit Popullor (1970-’82) dhe zv/kryetar i Frontit Demokratik. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë,...