“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Ish kryesuesja e bordit të KEK-ut: Kemi gjetur keqmenaxhim, parregullsi, nepotizëm dhe diskriminim

Extra AL PVC

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike ka përmbyllur procesin e intervistimit të hënën.

Para deputetëve, dëshmuan kryeshefi aktual i KEK-ut, kryesuesi i bordit, ish kryesuesit e bordit dhe po ashtu ish ushtruesi i detyrës së kryeshefit të KEK-ut, ndërsa mungoi ish kryeshefi tjetër, Njazi Thaçi.

Procesi i dëshmisë u përcoll me polemika të shumta ndërmjet deputetëve dhe ish menaxhmentit të KEK-ut, por edhe atij aktual.

Ish menaxhmenti i emëruar nga Qeveria Kurti I në vitin 2020, adresoi një mori akuzash për keqpërdorime të mundshme nga e kaluara, mirëpo të cilat u mohuan nga ish kryesuesi i bordit të KEK-ut në periudhën 2017-2020. Në anën tjetër, nga opozita, bordet e emëruara nga Qeveria Kurti i fajësuan se për shkak të dështimit të tyre Kosova sot po importon energji elektrike.

Para se të filloi mbledhja, udhëheqësi i komisionit, deputet i PDK-së, Hajdar Beqa, sugjeroi dëshmitarët që mos të dalin nga mbledhja, pasi në të kundërtën do të autorizojnë policinë që mos të lirojnë objektin e Kuvendit pa përfunduar dëshminë e plotë.

Beqa: Nuk mund të lironi objektin e Kuvendit

“Nuk mundet të përsëritët mbledhja e kaluar se atëherë ne duhet të autorizojmë policinë që mos t’iu lejojmë që të lironi objektin e Kuvendit. Keni drejtë mos me fol, me u mbrojt në heshtje, por nuk keni drejtë me lëshu”, tha ai.

Ish kryesuesja e bordit të KEK-ut në vitin 2020, Rrezarta Pllana, tha se kur e kanë marrë detyrën, kanë gjetur një mori shkeljesh në KEK.

Pllana: Ka pasur shkelje të shumta

“Shpenzime të paplanifikuara dhe të pamatura. Mandej kanë qenë disa bonuse të cilat janë ndarë dhe kanë qenë në kundërshtim me vendimin e ministrit. Ka pasur shkelje në punësim, parregullsi, nepotizëm dhe diskriminim. Ka pasur keqmenaxhim të pronës dhe shkelje të tjera…Konkludimet kanë qenë të bazuara në raportet e auditimit të brendshëm dhe të jashtëm”, tha ajo.

Të njëjtat i konfirmoi edhe ish ushtruesi i detyrës së kryeshefit në KEK në periudhën 2020-2021, Luigj Imeri.

Imeri: Kemi gjetur fakte për keqpërdorime

“Është e vërtet se ne kemi gjetur fakte aty për të cilat i ka adresuar bordi tek kryeshefi ekzekutiv, për të cilën kryeshefi ekzekutiv në atë periudhë ka marrë hapat e vet, ku ka lëshuar urdhëresat ekzekutive për përmirësimin e proceseve. Në këtë rast, ka qenë një vit i vështirë për të cilën shumë tema dhe problematika që ne është dashur të merremi kanë qenë sekondare për shkak të pandemisë”, theksoi ai.

Por, ish kryesuesi i i Bordit të KEK-ut në periudhën 2017-2020, Faruk Hajrizi, këto i quajti të pavërteta, derisa renditi sipas tij rezultatet që kanë ndodhur nga ky bord.

Hajrizi: Ka pasur rezultate nga bordi në vitin 2017-2020

“Kapitali i kompanisë nga viti 2017 deri në vitin në vitin 2019 sipas raportit të këtij viti nga 114 milionë ka kaluar në 150 milionë. Asetet janë rritur nga 422 milionë, të hyrat e kompanisë në 182 milionë euro, ndërkohë shpenzimet janë ulur. Nga gjitha këto, raporti i vitit 2019 thotë se qymyri ka pasur prodhim mbi 8 milionë, nëse e përkthen në energji elektrike 5.4 milionë megavat për orë. Kjo do të thotë se Kosovës i kemi dhënë energji të mjaftueshme mbi 800 megavat çdo ditë. Këto janë rezultate”, tha ai.

Pyetjeve të deputetëve për pronat e KEK-ut, iu përgjigj kryeshefi aktual i KEK-ut, Nagip Krasniqi, i cili tha se të vetmet prona që janë transferuar nga KEK-u ka qenë banesat të cilat janë privatizuar nga ish menaxhmentet e kaluara.

Krasniqi: Të vetmet prona që janë transferuar nga KEK kanë qenë banesat

“Sa i përket pronave apo aseteve të tjera në KEK nuk kam ndonjë informatë që është bërë ndonjë transferim. Të vetmet prona që janë transferuar kanë qenë banesat që janë marrë nga menaxhimet i mëhershëm me qira, ndërsa me një ligj të veçantë është bërë privatizimi i tyre”, deklaroi Krasniqi.

Në anën tjetër, deputeti i LDK-së, Armend Zemaj, pyeti ish kryesuesen e bordit të KEK-ut, Rrezarta Pllanën se a ka pasur këshilltar Gazemend Begollit.

Sipas tij, me kërkesë të njëjtit është anuluar projekti kapital për rinovimin e kaldajës së bllokut A5.

Zemaj: Për shkak të anulimit të këtij tenderi, sot po i vuajmë pasojat e mungesës së energjisë

“Me kërkesë të këtij këshilltari të bordit dhe njëkohësisht drejtorit menaxhues është anuluar projekti kapital i rinovimit të kaldajës së bllokut A5…Ju keni qenë kryesuese e bordit, ju është dashur me ditë që ky anulim është, do të pyes edhe kryeshefin, por nëse nga ky anulim ne sot po i vuajmë pasojat e mungesës së energjisë elektrike, cili ka qenë veprimi i juaj saktë”, tha Zemaj.

Pllana tha se nuk i kujtohet se a ka qenë këshilltar apo jo Gazmend Begolli, dersia theksoi se sot Kosova është më së miri në rajon sa i përket energjisë elektrike.

Pllana: Në rajon jemi më së miri me energji elektrike

“Ne në rajon jemi më së miri me energji elektrike me çmim dhe furnizim”, tha ajo.

Asaj i reagoi sërish deputeti Zemaj, i cili tha se si pasojë e anulimit të këtij tenderi, Kosova sot blen 4.4 milionë euro energji elektrike.

Zemaj: Kosova blen 4.4 milionë euro energji elektrike, si pasojë e mos punës së bllokut A5

“Nuk po e di prej cilës perspektivë po aludoni se jeni më së miri. Por unë po ju njoftoj se për shkak të mos punës së A5, Kosova blen 4.4 milionë euro energji”, tha ai.

Krahas kësaj, në mbledhjen e sotme, deputetët intervistuan edhe ish anëtarët e bordit nga ZRRE-ja.   /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...