Të fundit:

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj...

Sekuestrohen 24 thika në Merdarë, policia nis hetimet

Policia Kufitare e Kosovës në Merdare, gjatë realizimit të...

Erërat e forta rrëzojnë një shtyllë elektrike në Klinë – disa fshatra mbesin pa rrymë

Erërat e forta kanë shkaktuar dëme në rrjetin elektrik...
ISP BroadcastISP Broadcast

“Histori e Shqipërisë” -Naim Frashëri: Aleksandri i Madh ishte shqiptar

ISP Broadcast

Libri i Naim Frashërit ,”Istori e Shqipërisë”.

– Prinditë t’anë

Shqipëtarëtë janë bijt’ e Pellasgëvet, Pellasgëtë erdhë 4000 vjet para K. nga Asija, zunë Grekërin e Shqipërinë. Më pasdaj erdhë të huaj në Grekëri, dhe nga Pellasgëtë më të shumët u hoqnë në Shqipëri; të pakët u përzjenë me t’ardhuritë, dhe uquajtinë më pasadaj Grekër a Elinë. Nga Pellasgëtë një tufë u hodhë n’ Itali dhe duke përzjerë me të tjerë bënë Latinëtë. Andaj Grekëritë dhe Latinët ishinë fis me Pellasgëtë, dhe gjuh’ e tyre rrënjët’ i ka nga gjuh’ e Pellasgëvet.

Linku i librit:

Istori-e-Cqiperise (2)

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj...

Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave...

Cila prej ngjyra të syve është më e shëndetshme?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura...

Çfarë do të thotë të falësh dikë me zemër

“Të falësh dikë nuk do të thotë ta dënosh...

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj në fshatin e saj të lindjes. Ndërsa, Prokuroria bënë thirrje të respektohet e drejta e privatësisë...

Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave në oborrin e shtëpisë së një ndërtese në Berlin, njoftoi policia të dielën. 30-vjeçari thuhet se...

Cila prej ngjyra të syve është më e shëndetshme?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura sa i përket ngjyrës së syve. Ngjyrë kafe apo të zezë, ata jeshilë apo të...