Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

Hetime për përmbytjet në Thesali të Greqisë

ISP Broadcast

Prokurorja e Gjykatës së Lartë të Greqisë, Georgia Adilini, udhëzoi të mërkurën prokurorët e Gjykatës së Shkallës së Parë të Volos, Karditsa, Larissa dhe Trikala të hetojnë mundësinë e “çdo vepre penale të ndikuar për shkak të detyrës zyrtare, si përmbytjet (me dashje ose pakujdesi të mundshme), vrasje nga pakujdesia nga mosveprimi, shkelje e detyrës, pabesi, ekspozim, etj.” në lidhje me përmbytjet shkatërruese të fundit në Thesali.

Më tej, Adilini urdhëroi prokurorët e Shkallës së Parë që të hetojnë se çfarë masash të sakta janë marrë nga autoritetet rajonale pas stuhisë “Ianos” në vitin 2020.

Sipas saj, duhet të hetohet edhe sa i përket parandalimit, pra kryerjes së punimeve kundër përmbytjeve, por edhe pas parashikimit të stuhisë Daniel nga Shërbimi Meteorologjik Kombëtar, për të shmangur ose të paktën zbutur ndikimin e stuhisë dhe mbi të gjitha për të mbrojtur jetën e bashkëqytetarëve të tyre, me fjalë të tjera, përpara fenomenit, por edhe gjatë fenomenit, në nivelin e bashkërendimit të shërbimeve të tyre përgjegjëse për mbrojtjen civile”, shkruan ana-mpa.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...