Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Frontex: Numri i emigrantëve në Evropë ra me 30% në 2024

Extra AL PVC

Emigrantët që mbërrinin në vendet e Bashkimit Evropian në mënyrë të parregullt ranë me pothuajse një të tretën në gjashtë muajt e parë të 2024-ës. Të dhënat janë publikuar nga Frontex, sipas së cilës 94 mijë persona kanë kaluar kufijtë e BE-së pa leje.

Ndër rrugët kryesore të migrimit, ajo e Ballkanit Perëndimor shënoi një ulje prej 72% dhe ajo e Mesdheut Qendror me 61%, ndërsa për Afrikën Perëndimore dhe për kufirin tokësor lindor (balltik dhe Poloni) rritjet më të mëdha u vunë re, përkatësisht nga 174% dhe 148%.

“Linja e Mesdheut Qendror, e cila kishte numrin më të madh të kalimeve të parregullta një vit më parë, ka vijuar të tregojë një tendencë rënëse në muajt e fundit. Pavarësisht një rënie prej 61% krahasuar me vitin e kaluar, ajo mbeti rruga më aktive këtë vit.”, thekson Frontex.

Rruga e dytë më aktive e migrimit në gjysmën e parë të vitit ishte Mesdheu Lindor, ku numri i të ardhurve u rrit me 75%, duke arritur në pothuajse 25,000 njerëz.

Ndërkohë, rruga e Afrikës Perëndimore vazhdoi të regjistrojë një numër të paprecedentë ardhjesh, me një rritje prej 174% të numrit të përgjithshëm të migrantëve të parregullt që mbërrijnë në Ishujt Kanarie në Spanjë.

Numri në rrugën e Ballkanit Perëndimor vazhdoi të bjerë në periudhën janar-qershor dhe ra me 72%.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...