Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Franca ndalon shitjet e iPhone 12 

ISP Broadcast

Franca urdhëroi kompaninë Apple të martën të tërhiqte iPhone 12 nga shitja pasi testet zbuluan se modeli po prodhonte nivele rrezatimi që tejkalonin pragjet rregullatore.

“Reklamimi i iPhone 12 është ndalur në Francë derisa kompania Apple të ofrojë një përditësim për të gjitha pajisjet e prekura”, tha Ministri për Tranzicionin Dixhital dhe Telekomunikacionin Jean-Noel Barrot në X.

Barrot i kërkoi Agjencisë Kombëtare të Frekuencave (ANFR), mbikëqyrjen e rrezatimit të Francës, dhe të “mobilizojë plotësisht agjentët e saj për të siguruar që ky ndalim të respektohet”.

Më herët, ANFR tha në një deklaratë se kohët e fundit ka kontrolluar Normat Specifike të Përthithjes (SAR) të 141 telefonave, përfshirë iPhone 12. SAR përcakton sasinë e energjisë së bartur nga valët elektromagnetike dhe të përthithur nga trupi i njeriut.

Duke vënë në dukje se një tejkalim i kufirit SAR u vu re me iPhone 12, ANFR i kërkoi kompanisë Apple të zbatojë të gjitha mjetet e disponueshme për të korrigjuar me shpejtësi këtë keqfunksionim.

“Në rast të dështimit të kësaj, kompanisë Apple do t’i kërkohet të tërheqë çdo njësi të shitur tashmë,” shtoi ai.

Në Evropë, kur një telefon mbahet në dorë ose në xhepin e pantallonave, ai duhet të ketë një nivel rrezatimi prej 4 vat për kilogram, ndërsa ANFR zbuloi se kjo sasi ishte 5.74 W/kg në iPhone 12./AA/

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...