Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Forcat izraelite e lidhin palestinezin e plagosur në një xhip gjatë bastisjes

Extra AL PVC

Forcat e ushtrisë izraelite lidhën një palestinez të plagosur në pjesën e përparime të xhipit ushtarak gjatë një bastisjeje në qytetin e pushtuar të Jeninit të Bregut Perëndimor të shtunën.

Një video që qarkullon në rrjetet sociale dhe e verifikuar nga Reuters tregon një banor palestinez të Jeninit, Mujahed Azmi, në xhipin që kalon nëpër dy autoambulanca.

Ushtria izraelite në një deklaratë tha se forcat izraelite u qëlluan dhe shkëmbyen zjarr, duke plagosur një të dyshuar dhe duke e kapur atë.

Ushtarët më pas shkelën protokollin ushtarak, thuhet në deklaratë.

“I dyshuari është marrë nga forcat ndërsa ishte i lidhur në pjesën e përparme të një veture”, thuhet në njoftim.

Ushtria tha se “sjellja e forcave në videon e incidentit nuk përputhet me vlerat” e ushtrisë izraelite dhe se incidenti do të hetohet dhe trajtohet.

Individi u transferua te mjekët për trajtim, tha ushtria.

Reuters ishte në gjendje të përputhte vendndodhjen dhe të verifikonte pamjet e shpërndara në mediat sociale që tregojnë një automjet që transportonte një individ të lidhur në majë të një automjeti në Jenin. Data u konfirmua nga një dëshmitar okular i intervistuar nga Reuters.

Sipas familjes së Azmiut, ka pasur një bastisje arrestimi dhe gjatë bastisjes ai është plagosur dhe kur familja ka kërkuar ambulancë, ushtria e ka marrë atë, e ka lidhur në xhip dhe është larguar.

Dhuna në Bregun Perëndimor, tashmë në rritje përpara luftës Izrael-Hamas në Gaza, është përshkallëzuar që atëherë me sulme të shpeshta të ushtrisë ndaj grupeve militante, tërbime nga kolonizatorët hebrenj në fshatrat palestineze dhe sulme vdekjeprurëse palestineze në rrugë./Express/

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...