Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

​FBK thërret në takim urgjent kryetarët e klubeve të basketbollit

ISP Broadcast

Incidentet e ditëve të fundit në palestrat sportive ku janë zhvilluar ndeshjet e basketbollit, e të cilat kulmuan me përleshjen fuzike ndërmjet tifozëve të Sigal Prishtinës dhe atyre të Trepçës kanë ngritur alarmin në institucionet përgjegjëse si Federatën e Basketbollit dhe Ministrinë për Kulturë, Rini dhe Sport.

Sot është takuar urgjent edhe Këshilli për Parandalimin e Dhunës dhe Dukurive negative në Sport që doli me rekomandimin për ndalimin e tifogrupeve nëpër palestrat sportive.

Menjëherë pas kësaj mbledhje, Federata e Basketbollit të Kosovës ka ftuar në takim urgjent kryetarët e klubeve dhe këtë për KosovaPress e ka konfirmuar kryetari i kësaj federate, Arben Fetahu.

“Federata e Basketbollit të Kosovës ka raportuar sot para Këshillit Kombëtar për Parandalimin dhe Sanksionimin e Dhunës dhe Dukurive Negative në Ngjarjet Sportive për incidentet e shënuara gjatë ndeshjeve të Superkupës së Kosovës javën që e lëmë pas e që kulminuan me përleshjen mes disa tifozëve të papërgjegjshëm nga Prishtina e Mitrovica gjatë ndeshjes finale të zhvilluar mbrëmë.”, ka thënë Fetahu për KosovaPress.

Ai më tutje ka thënë se nga Këshilli i Sportit kanë prqnuar rekomandime që kanë për qëllim çrrënjosjen e dhunës nëpër palestrat sportive.

“Më tej, FBK ka pranuar nga Këshilli Kombëtar rekomandimet të cilat kanë për qëllim shmangien dhe çrrënjosjen e dhunës nga terrenet e basketbollit dhe me të pranuar ato ka ftuar takim urgjent me të gjithë kryetarët e të gjitha klubeve të Superligës dhe ka thirrur mbledhje të jashtëzakonshme të Bordit Ekzekutiv të FBK, me qëllim të rishikimit të rrjedhjes së ngjarjeve dhe pajtimit për hapat e mëtejmë me qëllim të sigurimit të pajtueshmërisë me rekomandimet e Këshillit Kombëtar. “, shtoi i pari i FBK-së.

Fetahu shtoi gjithashtu se është objektiv parësor i FBK-së që të sigurojë mbarëvajtje të garave dhe të garantojë që terrenet basketbollistike t’u shërbejnë basketbollistëve dhe basketbolldashësve.

 

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...