Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

“Evropa duhet të jetë e hapur për zgjerimin drejt Ballkanit Perëndimor”

ISP Broadcast

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama mikpriti sot presidentin e Republikës Federale të Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Shqipëri. Ky i fundit tha se edhe qeveritë skeptike janë të bindura që duhet përshpejtuar procesi i zgjerimit të BE-së.

Sipas një komunikate të Qeverisë së Shqipërisë, në takimin që u zhvillua në zyrën e kryeministrit Rama e më pas u zhvendos në Sallën e Hartave për t’iu bashkuar edhe delegacionet respektive, u vlerësuan marrëdhëniet e shkëlqyera mes Shqipërisë e Gjermanisë dhe bashkëpunimi i ngushtë në nivel politik e diplomatik, bashkëpunimi i suksesshëm në luftën kundër krimit të organizuar e kundër korrupsionit, bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes, arsimit, etj.

Kryeministri Rama vlerësoi rolin e Gjermanisë si një vend mik e partner gjithmonë mbështetës, në momente kyçe të rrugëtimit të Shqipërisë drejt integrimit europian.

“Jemi shumë mirënjohës ndaj Gjermanisë për çdo gjë që qeveritë e njëpasnjëshme gjermane kanë bërë për këtë marrëdhënie që është në nivelin e saj më të mirë mendoj. Sigurisht, duam të bëjmë më shumë, por do të thoja që deri më tani, mbështetja e Gjermanisë në të gjitha frontet ka qenë thelbësore për ne. E mendojmë që është shumë mirë të kemi një ministër të jashtëm si President në Gjermani sepse është shumë e dobishme, duke njohur terrenin, duke njohur njerëzit, duke njohur dinamikën në terren për të gjitha vendet, sidomos në këtë rajon, ku siç e dini kemi dhe Procesin e Berlinit që po vazhdon, që në një farë mënyre është riorganizuar, është ripërtërirë, ku falë këtij procesi kanë ndodhur shumë gjëra të mira për rajonin. ” – u shpreh Kryeministri Rama gjatë takimit.

Nga ana e tij, presidenti gjerman përgëzoi progresin e Shqipërisë në rrugëtimin drejt integrimit europian dhe theksoi se Gjermania do të jetë gjithnjë mbështetëse e këtyre hapave.

“Nuk me kujtohet se sa herë jemi ulur dhe diskutuar për rrugëtimin e Shqipërisë drejt Evropës, por vërtetë përgëzime që keni arritur një gur të rëndësishëm themeli për nisjen e negociatave për anëtarësim dhe kjo është diçka mendoj, për të cilën, ju keni punuar i mbështetur nga shumë prej anëtarëve tuaj të parlamentit dhe pjesa më e madhe e elitës politike këtu në Shqipëri dhe besoj kjo do të inkurajojë marrjen e hapave të mëtejshme që janë të nevojshme në rrugëtimin drejt Evropës. Kemi folur për reformat, kemi folur për reformën në sistemin e drejtësisë, luftën kundër korrupsionit, kështu që mendoj se progresi është i nevojshëm, progresi është i mundur. Jam tërësisht i bindur edhe pse kam qenë skeptik në të shkuarën se na duhet të konsiderojmë që Evropa, jo vetëm duhet të tregojë bashkim dhe vendosmëri, por po kështu duhet të jetë e hapur për zgjerimin e nevojshëm drejt Ballkanit Perëndimor. Për rrjedhojë jam mjaft optimist, e di që ka një lloj pengese për shkak të pritjes, deri sa anëtarësimi do të formalizohet. Përshtypja ime pra, është që edhe qeveritë skeptike janë ndërkohë të bindura që ne duhet ta përshpejtojmë procesin dhe kjo është gjë e mirë.” – u shpreh ndër të tjera presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier

 

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...