Të fundit:

Cameron paralajmëron OKB-në: Nëse nuk ka mbështetje për Ukrainën do të ketë kosto

Ministri i Jashtëm i Britanisë, David Cameron, ka paralajmëruar...

Gjykatësi shpall vendimin për ish-kancelarin austriak: “Sebastian Kurz është fajtor”

Sebastian Kurz u shpall fajtor për deklarata të rreme....

Haxhiu pret në takim delegacionin e përbërë nga partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Kryetarja e organizatës Gratë për VETËVENDOSJE, njëherazi ministrja e...
ISP BroadcastISP Broadcast

Eurodeputeti holandez jep detaje rreth heqjes së vizave për Kosovën

Extra AL PVC

Eurodeputeti holandez i cili vjen nga radhët e Partisë së Punës, Thijs Reuten ka zbuluar disa detaje pas procesit të liberalizimit të vizave mes Bashkimit Evropian dhe Republikës së Kosovës.

Ai tha se një numër vendesh, përfshirë Holandën dhe Francën, ishin kundër për një kohë të gjatë.

“Sapo këto shtete anëtare hoqën dorë nga bllokada e tyre e pakuptimtë, ne filluam negociatat”, u shpreh ai.

Ai theksoi se shtetasit e Kosovës ishin të vetmit banorë të Ballkanit Perëndimor, të cilëve u ishte dashur ende të aplikonin për vizë për të hyrë në BE, ndërsa shtoi se kjo ishte e padrejtë dhe e pajustifikuar.

“Ka ardhur koha: nga viti i ardhshëm, banorët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në BE. BE arriti sot një marrëveshje të shumëpritur për këtë”.

“Për shembull, sundimi i ligjit duhet të jetë në rregull dhe kontrollet e tij kufitare duhet të përmbushin standardet evropiane. Kosova tashmë ka treguar mjaft se i plotëson këto kushte”, shtoi Thijs Reuten.

Reuten u shpreh se “kjo nënkupton jo vetëm fundin e shumë telasheve burokratike, por edhe fillimin e një kapitulli të ri në të ardhmen evropiane të Kosovës”, teksa i cilësoi hapat e mëtutjeshëm drejt Bashkimit Evropian, si “të një rëndësie të madhe për Kosovën dhe për BE-në”.

Ndërkohë, përfaqësuesit e Parlamentit dhe Këshillit Evropian kanë arritur të mërkurën marrëveshjen për liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Të mërkurën ekipet negociuese të Parlamentit dhe Këshillit arritën marrëveshjen e shumëpritur për liberalizimin e vizave për Kosovën”, thuhet në njoftimin për media të Parmantit Evropian.

Më 30 nëntor, ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së ishin pajtuar për t’i dhënë mandatin Këshillit Evropian që të negociojë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën me Parlamentin Evropian.

“Heqja e vizave do të hyjë në fuqi kur sistemi evropian i udhëtimit, ETIAS, të jetë funksional, në çfarëdo rasti jo më vonë se më 1 janar të vitit 2024”, thuhet në këtë njoftim.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Cameron paralajmëron OKB-në: Nëse nuk ka mbështetje për Ukrainën do të ketë kosto

Ministri i Jashtëm i Britanisë, David Cameron, ka paralajmëruar...

Gjykatësi shpall vendimin për ish-kancelarin austriak: “Sebastian Kurz është fajtor”

Sebastian Kurz u shpall fajtor për deklarata të rreme....

Haxhiu pret në takim delegacionin e përbërë nga partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Kryetarja e organizatës Gratë për VETËVENDOSJE, njëherazi ministrja e...

Petritsch: I papranueshëm refuzimi i bisedimeve, Kosova e vuri BE-në në pozitë të vështirë

Ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën, Wolfgang...

Cameron paralajmëron OKB-në: Nëse nuk ka mbështetje për Ukrainën do të ketë kosto

Ministri i Jashtëm i Britanisë, David Cameron, ka paralajmëruar OKB-në për pasojat e tërheqjes së mbështetjes për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë. Kështu...

Gjykatësi shpall vendimin për ish-kancelarin austriak: “Sebastian Kurz është fajtor”

Sebastian Kurz u shpall fajtor për deklarata të rreme. Ai u dënua me 8 muaj burg me kusht. Gjykatësi Michael Radasztics shpalli vendimin të...

Haxhiu pret në takim delegacionin e përbërë nga partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Kryetarja e organizatës Gratë për VETËVENDOSJE, njëherazi ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, njofton se sot pritën në takim delegacionin e përbërë nga partitë shqiptare...