Të fundit:

Profesori britanik: Duket se terroristët përdorën makinat që ShBA-ja ia dha Serbisë

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Westminster, Aidan Hehir...

Pieter Feith: Situata e Kosovës dhe Serbisë më e keqe sesa para 10 vitesh

Ish-përfaqësuesi civil ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-përfaqësues special i...

Kurti: Sulmi terrorist në veri kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar sërish pas sulmit terrorist...
ISP BroadcastISP Broadcast

Escobar: Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga Shtetet e Bashkuara

ISP Broadcast

Përfaqësuesi special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar ka thënë se Republika e Kosovës ka garanci shumë të forta sigurie nga Shtetet e Bashkuara.

Në një intervistë për REL, i pyetur se si Shtetet e Bashkuara të Amerikës shohin deklaratën e presidentit serb, Aleksandër Vuçiq lidhur me kthimin e forcave të saj në Kosovë, Escobar ka thënë se SHBA-të e kundërshtojnë këtë, kategorikisht.

“Ne e kundërshtojmë kategorikisht. Ne e hedhim poshtë këtë kategorikisht. Ne nuk e mbështesim fare këtë. Unë gjithashtu dua të them se Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga Shtetet e Bashkuara”, ka thënë Escobar.

Nga ana tjetër, barrikadimi i rrugëve në Veri të vendit po vazhdon dhe tensione të situatës janë parë që nga vikendi ndonëse tanimë, situata raportohet të jetë e qetë. Por se cili do të ishte reagimi i SHBA-së nëse Beogradi vërtetë do të ndërmerrte një inkursion të armatosur në Veri, Escobar ka thënë se nuk pret që një gjë e tillë të ndodhë.

“E para, këtë nuk e pres. E dyta, po e përsërisë, Kosova ka garanci shumë të forta sigurie nga Shtetet e Bashkuara të manifestuara përmes pjesëmarjes së saj në KFOR”, ka deklaruar Escobar.

Bashkë me Escobar, në vizitë Kurtit këtë të martë do t’i shkojë edhe përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Në këtë takim pritet të diskutohet për situatën e tensionuar në veri të Kosovës, dhe vendosjen e barrikadave nga serbët e asaj ane.

spot_img

Të fundit

Profesori britanik: Duket se terroristët përdorën makinat që ShBA-ja ia dha Serbisë

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Westminster, Aidan Hehir...

Kurti: Kontrollet e vazhdueshme të domosdoshme me rastin e muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Kryeministri Albin Kurti, tha se zbulimi i hershëm i...

Pieter Feith: Situata e Kosovës dhe Serbisë më e keqe sesa para 10 vitesh

Ish-përfaqësuesi civil ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-përfaqësues special i...

Kurti: Sulmi terrorist në veri kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kryeministri Albin Kurti është deklaruar sërish pas sulmit terrorist...

Profesori britanik: Duket se terroristët përdorën makinat që ShBA-ja ia dha Serbisë

Njohësi i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Westminster, Aidan Hehir ka thënë se automjetet që u panë në pamjet e publikuara nga ministri i Brendshëm...

Kurti: Kontrollet e vazhdueshme të domosdoshme me rastin e muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit

Kryeministri Albin Kurti, tha se zbulimi i hershëm i kancerit është parakusht që të shpëtohen jetë njerëzish. Ai në lansimin e fushatën ndërgjegjësuese me...

Pieter Feith: Situata e Kosovës dhe Serbisë më e keqe sesa para 10 vitesh

Ish-përfaqësuesi civil ndërkombëtar për Kosovën dhe ish-përfaqësues special i BE-së, Pieter Feith, ka thënë se Serbia dhe Kosova po humbasin kohë, duke iu referuar...