Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Erdogan: Biden dhe SHBA janë bashkëpunëtorë në krimet e luftës izraelite

Extra AL PVC

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan akuzoi presidentin amerikan, Joe Biden dhe administratën që drejton si bashkëpunëtorë në krimet e luftës izraelite dhe shkelje të ligjit ndërkombëtar në konfliktin në Rripin e Gazës dhe kërkoi vendosjen e sanksioneve ndaj Izraelit.

Në një intervistë me Newsweek gjatë samitit të NATO-s në Uashington, ai tha se “vrasjet mizore” të civilëve të Izraelit, sulmet ndaj spitaleve, qendrave të ndihmës humanitare dhe gjetkë ishin krime lufte, raporton reuters.

“Administrata amerikane, megjithatë, i injoron këto dëme dhe i ofron ndihmën më të madhe Izraelit. Ata e bëjnë këtë me çmimin e të qenit pjesëmarrës në këto dëme”, tha udhëheqësi turk.

“Në këtë moment, kush do të vendosë çfarë lloj sanksionesh ndaj Izraelit për shkeljen e ligjit ndërkombëtar? Kjo është një pyetje e vërtetë dhe askush nuk ka përgjigje për këtë”, pohoi ai.

Izraeli hodhi poshtë akuzat se po kryen krime lufte në luftën kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Ai mohon se po sulmon qëllimisht civilët.

Më shumë se 38 mijë palestinezë, kryesisht civilë, kanë vdekur që nga fillimi i luftës më 7 tetor të vitit 2023, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Gazës. Rreth 1200 izraelitë vdiqën në sulmin e Hamasit ndaj Izraelit që ndezi luftën.

Turqia, një anëtare e NATO-s, dënon sulmin izraelit në Rripin e Gazës, ndërpret tregtinë me Izraelin dhe shpreh mbështetjen për Hamasin. Ai shpesh kritikon vendet perëndimore për mbështetjen e Izraelit dhe bën thirrje që gjykatat ndërkombëtare ta ndëshkojnë atë.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...