Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Dugolli: Hyrja e ushtrisë serbe në Kosovë është e pamundur

ISP Broadcast

Deputeti i LVV-së, Enver Dugolli, ka thënë se ushtria e Serbisë nuk ka mundësi të hyjë në Kosovë. Përfaqësues të ndryshëm të qeverisë së Serbisë, kanë paralajmëruar se do të kërkojnë nga KFOR-i ta lejojnë hyrjen e ushtrisë serbe në Kosovë. Këto pretendime të Serbisë, i kanë kundërshtuar të gjithë nga spektri politik në Kosovë.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, ka thënë se një gjë e tillë nuk është e mundur. “Tani I ka humb levat, tani kërcënon me luftë, u kthy në gjenezën ku e kishte tek Putini. Ato ishin kërcënime të qarta. Ne e dimë çfarë ka prodhu ushtria e Serbisë, ato janë ëndrra të tij tash. Nuk duhet mohu roli destruktiv për ta destabilizuar vendin”, ka deklaruar ai.

“Një synim i tillë tregon ambiciet e Serbisë për t’u kthy në Kosovë. Ajo kështu mendon. Hyrja e ushtrisë së tyre në Kosovë, është e pamundur, edhe në aspektin legal”, ka vijuar ai. Dugolli i ka komentuar edhe ngjarjet në veri të Kosovës, duke thënë se vendosja e barrikadave atje është bërë nga grupe kriminale të organizuara nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“Shteti po përballet me një grup të organizuar bandit, të cilët gjenezën e anë nga Serbia. Kjo po shihet edhe nga bashkësia ndërkombëtare. Vuciq e ka humb durimin, për një kohë të gjatë padrejtësisht u paraqit si një njeri i paqes”, ka thënë ai. Dugolli, u shpreh se Vuçiq, e ka humbur ndikimin në institucionet e Kosovës, për këtë arsye sipas tij, tashmë është duke i përdorur grupet kriminale në veri, për ta destabilizuar atë pjesë./Dukagjini

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...