Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Do të çlodhesh, por në fakt lodhesh? Ja pse mund të ndodhë

Extra AL PVC
Tingëllon e çuditshme, por, në fakt edhe përpjekjet tona për t’u çlodhur mund të bëhen burim stresi, duke çuar në një fenomen të njohur si “stresslaxing”

“Stresslaxing” i referohet ankthit që lind kur ne stresohemi në momentet kur kemi shumë nevojë për t’u çlodhur. Ky efekt paradoksal mund të çojë në rritjen e ankthit dhe shqetësimit, duke e bërë të vështirë çlodhjen.

Pse përpjekja për t’u çlodhur mund t’ju stresojë?

Truri, veçanërisht amigdala (zona e trurit që luan një rol qendror në përpunimin dhe kujtesën e emocioneve), i reziston pushimit “të detyruar”, pasi është vazhdimisht në kërkim të rrezikut.

Një tjetër faktor kryesor pse nevoja për relaks mund të kthehet në burim stresi është dhe mospërcaktimi i kufijve. Dinamika e punës dhe e jetës ka mjegulluar kufijtë midis punës dhe kohës së lirë, duke e bërë të vështirë përcaktimin e kohës së vërtetë të pushimit.

Strategjitë efektive për një pushim efektiv

Vendosni kufij të qartë

Ndani punën nga jeta pas pune dhe kufizoni përdorimin e teknologjisë në mbrëmje.

Praktikoni qetësinë aktive

Përdorni teknika që përfshijnë qetësimin gradual të muskujve dhe fokusimin në frymëmarrjen e ngadaltë.

Theksoni arritjet tuaja

Bëni një listë të aktiviteteve që tashmë janë arritur nga ju dhe mos harroni të festoni edhe fitoret tuaja më të vogla.

Angazhohuni në meditime të shkurtra

Edhe 5 minuta frymëmarrje të thellë ose meditim mund të jetë gjithashtu një teknikë relakuese.

Përdorni teknikën 5,4,3,2,1: Identifikoni 5 gjëra që mund të shihni, 4 gjëra që mund të prekni, 3 gjëra që mund të dëgjoni, 2 gjëra që mund të nuhasni dhe 1 gjë që mund të shijoni. Rizgjoni shqisat tuaja.

Shkëputja nga dinamikat e përditshmërisë nuk është gjithmonë aq e lehtë sa duket, veçanërisht në botën digjitale që na mban të mbërthyer pas ekraneve, citon Anabel.

Duke kuptuar zbatuar këto teknika efektive, ju mund të përmirësoni mirëqenien tuaj të përgjithshme duke përqafuar “qetësinë e vërtetë”.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...