Të fundit:

Gashi: Spanja në mënyrë të poshtër na përjashtoi nga Evropiani i Karatesë

Spanja është bërë edhe njëherë tjetër pengesë që Kosova...

Kurti: Preokupimet kryesore, hapja e arkivave në Beograd, zbulimi i varrezave masive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Krushës së Madhe...

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës...
ISP BroadcastISP Broadcast

Dërguti: Zgjedhjet mund të përshkallëzojnë gjendjen në veri

ISP Broadcast

Ish-nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, ka bërë me dije se mbajtja e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetarë të komunave veriore mund ta përshkallëzojë edhe më tej situatën në veri të vendit.

Në një intervistë ajo ka thënë se tani në atë pjesë kemi një pa dëgjueshmëri qytetare ndaj institucioneve të Kosovës.

Sipas saj, përkeqësimi i gjendjes në teren do të bije mbi krerët e institucioneve.

“Aktualisht kemi padëgjueshmëri qytetare në atë pjesë dhe situatë të rrezikshme për sigurinë e qytetarëve. Pra nuk ekzistojnë as parakushtet minimale të sigurisë për zgjedhje të lira, demokratike e me pjesëmarrje masive, që do të prodhonin përfaqësim me legjitimitet të plotë. Provokimi me zgjedhje mund të çojë në përshkallëzim të mëtejmë dhe përgjegjësia u bie krerëve të institucioneve të Kosovës”, ka thënë Dërguti.  /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Kaçaniku: Konsumatorët s’respektohen fare në Kosovë, megjithëse janë kontribuuesit kryesorë në buxhetin e shtetit

Ndonëse konsumatorët janë të mbrojtur ligjërisht edhe në Kosovë,...

Shahini: Rënia ekonomike në 3% shkaku i mungesës së investimeve kapitale dhe bllokimit të parave

Kryetari i Aleancës së Kosovës të Biznesit (AKB), Agim...

Gashi: Spanja në mënyrë të poshtër na përjashtoi nga Evropiani i Karatesë

Spanja është bërë edhe njëherë tjetër pengesë që Kosova...

Kurti: Preokupimet kryesore, hapja e arkivave në Beograd, zbulimi i varrezave masive

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas Krushës së Madhe...

Kaçaniku: Konsumatorët s’respektohen fare në Kosovë, megjithëse janë kontribuuesit kryesorë në buxhetin e shtetit

Ndonëse konsumatorët janë të mbrojtur ligjërisht edhe në Kosovë, shkeljet e të drejtave të tyre janë mjaft të shpeshta. Nga shoqata “Konsumatori” thonë se konsumatorët...

Shahini: Rënia ekonomike në 3% shkaku i mungesës së investimeve kapitale dhe bllokimit të parave

Kryetari i Aleancës së Kosovës të Biznesit (AKB), Agim Shahini, i vlerëson shqetësuese parashikimet se rritja ekonomike do të jetë vetëm rreth 3 për...

Gashi: Spanja në mënyrë të poshtër na përjashtoi nga Evropiani i Karatesë

Spanja është bërë edhe njëherë tjetër pengesë që Kosova të mos jetë pjesë e një gare të rëndësishme sportive, që kësaj radhe ishte Kampionati...