Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Danas: Çfarë po bën Vuçiq në Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit?

Extra AL PVC

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka pagëzuar sot në kishën e Shën Savës Llazar Jankoviqin nga Kosova.

Këtë e ka bërë të ditur presidenti i Serbisë në profilin e tij në Instagram.

“Vitin e kaluar prita në Presidencë Llazarin e vogël dhe familjen e tij, foshnjën e njëmijtë që lindi në maternitetin në Pasjan, në Kosovën tonë. Ndërkohë Llazari është rritur vërtet dhe unë si kumbar krenar sot marr përsipër një nga detyrat më të shenjta. Pagëzimi është një bekim i madh nga Zoti për Llazarin dhe një përgjegjësi e madhe për mua, sepse kumbaria në kombin tonë është shumë më tepër se zakon dhe traditë – është një betim jete, një simbol i mbrojtjes dhe dashurisë, si dhe kujdesi për edukimin. Kjo është arsyeja pse kjo ditë është kaq e rëndësishme në jetën time. Gëzuar për ne, Llazar! Dhe se çdo vit tjetër do të ketë sa më shumë fëmijë në Serbinë tonë të bukur!”, ka shkruar Vuçiq.

Për kujtesë, sot është Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit të Srebrenicës, shkruan Danas, transmeton Gazeta Express.

Në emër të Serbisë, në përkujtimoren në Potoçari, me rastin e 29 vjetorit nga gjenocidi, ishte i pranishëm vetëm një përfaqësues i Qeverisë së Serbisë, pikërisht Usama Zukorliq.

Zukorliq është ministër pa portofol përgjegjës për pajtimin, bashkëpunimin rajonal dhe stabilitetin social.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...