Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Çfarë thonë rregullat e UEFA-s për Carvajal që do të përballet me Anglinë në finalen e Euro 2024 pas kartonit të kuq në çerekfinale

Extra AL PVC

Mbrojtësi i Real Madridit, Dani Carvajal humbi gjysmëfinalen e Spanjës në Euro 2024 ndaj Francës, por a do të jetë në gjendje të luajë kundër Anglisë në finale?

Të mërkurën mbrëma, Anglia rezervoi vendin e saj në finalen e Euro 2024 me fitoren 2-1 ndaj Holandës.

Skuadra e Gareth Southgate ishte herët në disavantazh në Dortmund, por Harry Kane shpejt barazoi nga penalltia pasi u pengua në zonë.

Anglia luajti futbollin e saj më të mirë të turneut në pjesën e parë, por pas pushimit ata gradualisht u kthyen mbrapa në gjysmën e tyre ndërsa Holanda shtynte për një gol të fitores.

Southgate befasoi me ndërrime duke inkuadruar Cole Palmer dhe Ollie Watkins me 10 minuta të mbetura për të luajtur, dhe ishte ky i fundit që shënoi golin e fitores në minutën e 90-të.

Anglia tani do të përballet me Spanjën në Berlin të dielën mbrëma, finalja e dytë radhazi e Tre Luanëve në një Kampionat Evropian.

Spanja gjithashtu erdhi nga disavantazhi në gjysmëfinalen e saj, duke mposhtur Francën me rezultat 2-1 në një përballje të fortë të martën mbrëma.

Skuadra e Luis de la Fuentes ishte pa disa lojtarë kyç; Robin Le Normand dhe Dani Carvajal me pezullim dhe Pedri për shkak të lëndimit.

Carvajal u pezullua pasi u përjashtua me karton të kuq gjatë fitores së Spanjës në çerekfinale kundër Gjermanisë. Mbrojtësi i Real Madridit u ndëshkua me karton të verdhë gjatë kohës shtesë, përpara se të merrte të dytin të verdhë për një ndërhyrje ndaj Jamal Musialës.

Megjithatë, kartoni i parë i verdhë i Carvajal në atë ndeshje gjithashtu shkaktoi një ndalim, pasi ishte i dyti i tij në turne.

Fatkeqësisht për Anglinë, duket se 32-vjeçari nuk do të duhet të kryejë dy pezullime të veçanta pasi UEFA nuk i bashkon pezullimet për grumbullimin e kartonëve të verdhë dhe kartonët e kuq.

Rregullat e UEFA-s për pezullimet nuk i referohen një ‘ndalimi me një ndeshje’ si dënim në të dyja rastet, por theksojnë se një lojtar do të pezullohet për “ndeshjen e radhës në garë”.

UEFA mund të ndajë pezullime më të gjata pas kartonëve të kuq të dhënë për “shkelje të rënda”, por ndëshkimi i Carvajal nuk bie në këtë kategori.

Ashtu si Carvajal, De La Fuente do të jetë në gjendje të inkuadrojë edhe Le Normand, pas përfundimit të dënimit të tij me një ndeshje.

Spanja do të mbetet pa Pedrin, i cili pësoi një dëmtim në gju në ndeshjen çerekfinale ndaj Gjermanisë.

Mbetet për t’u parë nëse Alvaro Morata do të jetë në formë pasi një sigurim i stadiumit e rrëzoi pas përfundimit të ndeshjes gjysmëfinale.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...