Të fundit:

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën

Pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit i cili...

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, në një...

Mot pjesërisht i vranët gjatë kësaj jave

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se gjatë kësaj...
ISP BroadcastISP Broadcast

Borrell: Një hetim shumë shqetësues për korrupsionin e dyshuar në PE

ISP Broadcast

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell tha sot se hetimi që Belgjika po kryen për korrupsionin e dyshuar në Parlamentin Evropian është “shumë shqetësues”.

“Sigurisht që lajmet janë shumë shqetësuese. Ne po përballemi me disa ngjarje, disa fakte që sigurisht më shqetësojnë mua si ish-president i Parlamentit Evropian”, tha Borrell pas mbërritjes në takimin e ministrave të punëve të jashtme të BE-së.

Gjyqësori belg kreu disa kontrolle të premten si pjesë e një hetimi të hapur në mes të korrikut të këtij viti për një organizatë të dyshuar kriminale që depërtoi në zemrën e Parlamentit Evropian dhe dyshohet për ndërhyrje në politikën e sindikatave dhe korrupsion përmes Katarit.

Zyra e Prokurorisë Federale njoftoi se janë kryer 16 kontrolle në disa komuna të Brukselit dhe se kontrollet janë kryer “si pjesë e një hetimi të gjerë për aktet e dyshuara të organizimit kriminal, korrupsionit dhe pastrimit të parave”.

Gjatë kontrollit u sekuestruan 600 mijë euro para në dorë, si dhe pajisje kompjuterike dhe telefona.

Prokuroria belge ka ngritur dje akuza ndaj katër personave të dyshuar për marrjen e parave dhe dhuratave për të ndikuar në vendimet e Parlamentit Evropian në favor të një shteti të Gjirit.

Ndërkohë, Parlamenti Evropian njoftoi se zëvendëspresidentes Eva Kaili i pezulluan kompetencat dhe detyrat, ndërsa socialistët grekë, Lëvizja PASOK, anëtare e së cilës është Kaili, njoftuan se ajo u përjashtua nga partia.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën

Pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit i cili...

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, në një...

Mot pjesërisht i vranët gjatë kësaj jave

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se gjatë kësaj...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën

Pas sulmit terrorist në Banjskë të Zveçanit i cili u zmbraps falë njësiteve speciale të Policisë së Kosovës, banorët e brezit kufitar me Serbinë...

Rashiq: Unë dhe familja ime më të sigurtë jemi në Kosovë se në Serbi

Ministri për Komunitete dhe Kthim, Nenad Rashiq, në një intervistë për median boshnjake “Istraga” deklaron se ai së bashku me familjen e tij ndjehet...

Mot pjesërisht i vranët gjatë kësaj jave

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka njoftuar se gjatë kësaj jave në Kosovë do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe me diell. Temperaturat minimale do...