Të fundit:

Petkoviq: “Në radhët e Policisë së Kosovës ka pasur vrasës me pagesë”

Drejtori i të ashtuquajturës zyre serbe për Kosovë, Petar...

Përparim Rama prezanton projektin për “Tregun e Gjelbër”

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se kanë...

Kurti falënderon kryetarët e komunave për mbështetjen ndaj Policisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka nisur takimin me...
ISP BroadcastISP Broadcast

Bislimi nderohet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës

ISP Broadcast

Ish-deputeti i LDK-së, njëherësh anëtar i Bordit Ekzekutiv të Ligës Qytetare Shqiptaro-Amerikane Faton Bislimi në Ambasadën Amerikane në Prishtinë, është pritur nga ambasadori i SHBA-ve, Jeffrey Hovenier, nga i cili zyrtarisht ka pranuar Flamurin e Shtetit të Teksasit të valëvitur mbi Kupolën e Kongresit të Shtetit, bashkë me Certifikatën e Mirënjohjes së Dhomës së Përfaqësueseve të Teksasit.

Bislimi ka shkruar se është nderuar nga Shtetet e Bashkuara, e që përtej nderit, është inkurajim për punë dhe angazhim tutje.

“Nga Ambasadori Hovenier zyrtarisht pranova Flamurin e Shtetit të Teksasit të valëvitur mbi Kupolën e Kongresit të Shtetit në nder timin, bashkë me Certifikatën e Mirënjohjes së Dhomës së Përfaqësueseve të Teksasit, me këtë dedikim: “për punën time në forcimin e lidhjeve në mes Teksasit dhe Kosovës,” pikërisht në 20 vjetorin e angazhimit tim të parë në Teksas si student. Një nga punët që më së shumti më plotësojnë shpirtin është se në Teksas kisha aranzhuar programin e bursave “Education for Peace” përmes së cilit me dhjetëra student meritorë nga Kosova janë shkolluar aty dhe mandej kanë bërë emër të madh në krejt SHBA-të. Po ashtu, ky nderim i jashtëzakonshëm, është vlerësim edhe i punës sime për gati dy dekada në lobim e angazhim për kauzën tonë kombëtare me figurat më të larta politike të SHBA-ve, në Capitol Hill. Për mua, ky angazhim vazhdon të jetë udhërrëfyes i punës së mbarë e të mirë për vendin e kombin. Miqësia jonë me SHBA-të është jo vetëm unike por duhet të jetë edhe permanente. Është shtylla kurrizore e avancimit tonë si shtet e komb”, ka shkruar ai.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Petkoviq: “Në radhët e Policisë së Kosovës ka pasur vrasës me pagesë”

Drejtori i të ashtuquajturës zyre serbe për Kosovë, Petar...

Përparim Rama prezanton projektin për “Tregun e Gjelbër”

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se kanë...

Kurti falënderon kryetarët e komunave për mbështetjen ndaj Policisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka nisur takimin me...

Drejtori i AKI-së nis raportimin në Komision me dyer të mbyllura

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Petrit...

Petkoviq: “Në radhët e Policisë së Kosovës ka pasur vrasës me pagesë”

Drejtori i të ashtuquajturës zyre serbe për Kosovë, Petar Petkoviq, sot në një konferencë për media ka thënë se “Policia e Kosovës po hakmerret...

Përparim Rama prezanton projektin për “Tregun e Gjelbër”

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se kanë nisur procedurat për ndërtimin e tregut të ri të gjelbërt në kryeqytet. Rama ka publikuar edhe...

Kurti falënderon kryetarët e komunave për mbështetjen ndaj Policisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka nisur takimin me kryetarët e komunave, ku pjesëmarrës janë edhe katër kryetarët e komunave veriore. Kurti gjatë fjalimit të...