Të fundit:

4 këshilla për të qenë më pozitivë

Për pozitivitet kemi nevojë të gjithë, në mënyrë që...

“Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale”

Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale. Ndonjëherë maskohet me xhentilesë,...

Deponohen mbi 1 mijë euro false në një bankë në Fushë-Kosovë

Policia e Kosovës ka nisur hetimet lidhur me një...
ISP BroadcastISP Broadcast

Begaj: E rëndësishme ulja e tensioneve në Kosovë

ISP Broadcast

 Në konferencën për media së bashku me presidentin e Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier, presidenti shqiptar Bajram Begaj është shprehur se propozimi franko-gjerman apo propozimi i Brukselit është i mirëpritur për dialogun Kosovë-Serbi.

“Është i mirëpritur propozimi franko-gjerman apo propozimi i Brukselit i quajtur së fundmi për dialogun Kosovë-Serbi. Çdo përpjekje për dialog dhe gjetjen e zgjidhjes mes Kosovës dhe Serbisë është i mirëpranuar nga ana jonë dhe kemi qenë gjithmonë për këtë dialog. Sa i përket procesit të Berlini, është shumë i rëndësishëm dhe firmosja e 3 marrëveshjeve për lëvizshmërinë krijoni premisa për marrëveshje të reja dhe në të ardhmen. Është e rëndësishme implementimi i këtyre marrëveshjeve domethënë që vendet të respektojnë marrëveshjet e firmosura dhe nuk është se unë mund të jap ndonjë këshill qeverisë në lidhje me Balkanin e Hapur apo procesin e Berlinit. Procesi i Berlinit nga ana e qeverisë është marrë seriozisht dhe ka pranuar që vitin tjetër Samiti i Procesit të Berlinit të zhvillohet në Tiranë. Kjo tregon që qeveria Shqiptare është e angazhuar dhe punon për gjetjen e rrugëve dhe marrëveshjeve të reja në këtë kohë”.

“Po ashtu dhe për Ballkanin e Hapur që është një proces integral dhe nëse do të jetë gjithëpërfshirës në të gjitha vendet e rajonit dhe do të ketë në fokus vetëm lëvizshmërinë, lirinë e lëvizjes dhe bashkëpunimin ekonomik është i mirëpranuar për faktin që Shqipëria ka qenë pjesë e dialogut. Në këtë aspekt them se çdo bisedë, çdo bashkëpunim rajonal është i mirëpritur në interes të mirëqenies së njerëzve”, tha Begaj.

Ndërkohë Steinmeier tha: “Nuk është dërguesi i propozimeve i rëndësishëm, çdo kontribut që sjell në uljen e përshkallëzimit të konflikteve është i mirëpritur përndryshe unë mund të them shumë respekt për kolegun dhe mikun tim Laiçak i cili e ka shndërruar në një mision të tijin pasionant me përvojë, dije dhe durim të madh ka trajtuar pikërisht këtë proces të normalizimit të dialogut” /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Përdorni qepën për shëndetin e trurit dhe sistemin nervor

Qepët janë një perime shumë e rëndësishme për shëndetin...

Pse nuk mund të flesh pa një batanije apo çarçaf?

Të qëndroni në gjumë gjatë motit të nxehtë është...

4 këshilla për të qenë më pozitivë

Për pozitivitet kemi nevojë të gjithë, në mënyrë që...

“Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale”

Zilia është ndjesia që buron nga zemra, kur mungojnë rezultatet personale. Ndonjëherë maskohet me xhentilesë,...

Gjumi jokualitativ ndikon në shëndetin mendor

Shumë studime kanë treguar se njeriu ka nevojë për gjumë tetë orësh për të parandaluar të gjitha llojet e sëmundjeve, nga diabeti deri tek...

Përdorni qepën për shëndetin e trurit dhe sistemin nervor

Qepët janë një perime shumë e rëndësishme për shëndetin e organizmit. Ato janë të pasura me fibër, kalium, kalcium por edhe shumë vitamina të rëndësishme...

Pse nuk mund të flesh pa një batanije apo çarçaf?

Të qëndroni në gjumë gjatë motit të nxehtë është një nga gjërat që na bën të ndihemi paksa në ‘’siklet’’ kur këto temperatura janë...