Të fundit:

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...
ISP BroadcastISP Broadcast

BE e shqetësuar për veriun: Palët të fokusohen në normalizimin e marrëdhënieve

ISP Broadcast

Bashkimi Evropian është i shqetësuar me situatën në veri të vendit. Zëdhënësi, Peter Stano, deklaroi se Kosova dhe Serbia duhet të kujdesen për të deeskalaur situatën dhe të përqendrohen në normalizimin e marrëdhënieve.

Stano tha se Bashkimi Evropian dënon të gjitha incidentet dhe sulmet e dhunshme që po ndodhin në veri të Kosovës.

Stano: BE e shqetësuar për situatën në veri

“Bashkimi Evropian dhe shtetet e tij anëtare po e ndjekin situatën në terren në Kosovë me shumë vëmendje dhe Bashkimi Evropian është i shqetësuar për situatën e sigurisë në veri specifikisht, dhe ne i dënojmë, natyrisht, të gjitha incidentet dhe sulmet e dhunshme që ndodhin atje. Bashkimi Evropian dhe shtetet e tij anëtare po bëjnë thirrje për përgjegjësi dhe për deeskalim, sepse kjo është ajo që duhet para së gjithash për të mirën e popullatës vendase. Misioni Evropian, EULEX-i dhe KFOR-i gjithashtu, në rolet e tyre përkatëse në Kosovë si ofrues i dytë dhe i tretë i sigurisë janë të pranishëm në terren, ata janë të vendosur dhe vazhdojnë patrullimin dhe monitorimin e situatës”, u shpreh Stano.

Zëdhënësi i Bashkimi Evropian shtoi se Kosova dhe Serbia duhet të përqendrohen në normalizimin e marrëdhënieve.

Stano: Fokus të jetë normalizimi i marrëdhënieve

“Fokusi tani duhet të jetë në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, sepse kjo është thelbësore për rrugën evropiane të të dyja vendeve, por edhe për uljen e tensioneve dhe për të deeskaluar situatën, diçka që Bashkimi Evropian dhe shtetet e tij anëtare kanë bërë vazhdimisht thirrje për këtë më së fundi në Samitin e BE-së për Ballkanin Perëndimor në Tiranë”, vijoi Stano.

Gjatë së premtes, Mbretëria e Bashkuar iu bashkuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke përfshirë në listën e zezë Zvonko Veselinoviqin dhe Milan Radoiçiqin. Ky i fundit është nënkryetar i Listës Serbe ndërsa të dy janë të dyshuar si të përfshirë në vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviq.

Stano u pyet nëse një masë e ngjashme mund të marrë edhe Bashkimi Evropian, por deklaroi se për çfarëdo sanksione duhet të ketë koordinim mes të gjitha shteteve anëtare.

Stano: Për sanksione vendosin shtetet anëtare

“BE-ja nuk ka listë të zezë, ne kemi listën e sanksioneve për shembull, por çdo herë kur bëhet fjalë për sanksionet, siç e dini, sanksionimi është diçka që është në duart e shteteve anëtare, diçka që nuk e diskutojmë kurrë publikisht për sa i përket diskutimeve, sugjerimeve, propozimeve apo mundësive të mundshme. Pra, kjo është diçka që nuk do ta komentoj, por mund të përsëris vetëm se Bashkimi Evropian dhe shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, të cilat janë përgjegjëse për marrjen ose vendosjen për çfarëdo mase kur bëhet fjalë për çështje të tilla, po e shikojnë situatën nga afër, po e ndjekin atë, dhe e di shumë mirë kush çfarë po bën. Pra, nëse do të ketë konsensus se duhet të bëjmë diçka kundër njerëzve të caktuar, atëherë shtetet anëtare do ta diskutojnë dhe do të vendosin për të, por nuk më takon mua të spekuloj publikisht nëse kjo është bërë, po bëhet, apo do të bëhet së shpejti”, tha Stano.

Veselinoviq dhe Radoiçiq janë në listën e zezë për shkak të përfshirjes së tyre në krimin e organizuar ndërkombëtar, ndërsa britanikët kanë sanksionuar edhe Slobodan Teshiq, tregtar i njohur armësh nga Serbia.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të...

​Kurti: E kemi përgjegjësi që brezat e ardhshëm mos të kalojnë nëpër vuajtjet që kaluam ne

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe sot...

​Familjarët e të pagjeturve nuk presin rezultate nga dakordimi në Ohër

Familjarët dhe përfaqësuesit e personave të zhdukur gjatë luftës së fundit në Kosovë shprehen të zhgënjyer me qasjen e Qeverisë së Kosovës, karshi zbardhjes...

Shqipëri, eksportet e tekstileve dhe këpucëve 22.4 miliardë lekë gjatë janarit e shkurtit

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, gati 28% të vëllimit, vijuan rikuperimin edhe...

24 vjet nga masakra e 243 personave në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...