Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

Arsyet psikologjike pse dashurohemi

ISP Broadcast

Ne nuk mund të jemi gjithmonë të shpjegojmë se përse na pëlqen një person i caktuar, por duhet pranuar se janë bërë shumë hulumtime rreth çështjes se përse njerëzit bien në dashuri.

Përderisa disa shpjegime i atribuohen praktikave sociale dhe kulturore, si një sistem i përbashkët i vlerave dhe përvojave, të tjerët, si mënyra se çfarë arome mbajmë apo gjatësia jonë, tregojnë shumë rreth natyrës tonë biologjike si specie riprodhuese.

Këto janë disa zbulime rreth joshjes të cilat mund  t’ju befasojnë me të vërtetë:

Njerëzit kanë tendenca të bien në dashuri me njerëz tjerë që janë si ta. Vlerat e përbashkëta, përvojat jetësore, niveli i tërheqjes fizike dhe mosha luajnë rol të rëndësishëm.

Nëse dëshironi që dikush të bie në dashuri me ju, do t’ju ndihmonte shumë nëse veç përngjani me gjininë e kundërt të prindit të tij. Kjo e “përngjarë” mund të jetë në flokë, ngjyrë të syve, por edhe moshë. Fëmijët e partnerëve të rinj kanë tendenca të kërkojnë prind të rinj më shpesh.

Ka disa zbulime që thonë se aroma luan rol të rëndësishëm në joshje. P.sh., femrat gjatë menstruacioneve mund të preferojnë aromën e meshkujve me më shumë testosterone. Dhe meshkujt mund të preferojnë aromën e grave në kohëra të caktuara gjatë cikleve të tyre të menstruacioneve.

Nëse mbani qëndrim të hapur, kjo do t’ju bëj të dukeni më pak i mbyllur – dhe më shumë joshës e shoqërues.

Gjatësia mund të luaj rolë të rëndësishëm në aspektin e joshjes – e veçanërisht për meshkujt – si në termin e shkurtë, ashtu edhe në atë të gjatë.

Ndarja e eksperiencave të frikshme apo emocionuese janë mënyrë e përsosur për të filluar joshjen. Pra, si thoni ta anashkaloni takimin për kafe dhe të shkoni për hedhje me parashutë?

Buzëqeshja është mënyrë e tjetër që duket se është joshëse. Shumë hulumtime sugjerojnë që njerëzit janë më të tërhequr nga partnerët pozitiv. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...