Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

A e dini pse këto targa u shitën për 1.68 milion dollarë?

Extra AL PVC
Targat e grumbullimit kanë qenë prej kohësh biznes i madh dhe njëra është shitur për 1.68 milion dollarë në Australi.

Kjo shumë është e mjaftueshme për të blerë një shtëpi të madhe dhe të paktën dy supervetura, por ata me xhepa të thellë nuk e shohin në të vërtetë kështu.

Bëhet fjalë për targa me numrin 20, të cilat ishin të regjistruara në shtetin australian të Victoria. Targat kanë dy shenja, të cilat janë ndër 90 ekzistueset dyshifrore në vend, pra një nga vetëm nëntë me numër “të rrumbullakët”.

Ndonëse tingëllon çmenduri të shpenzosh kaq shumë para për targa, ato janë kthyer në biznes të madh dhe vlera e tyre është ngritur në qiell me kalimin e viteve.

Pllaka të tilla vlerësohen jo vetëm në Australi, por edhe në pjesë të tjera të botës. Sa më pak numra në to, aq më të shtrenjta janë targat.

Disa vite më parë, këto targa u panë në një kamionçinë të rregullt Mercedes C200, megjithëse ato vlejnë 50 herë më shumë se vetë vetura.

Gjithashtu, këto nuk janë targat më të shtrenjta australiane të shitura, pasi rekordi për targat numër 1 u vendos në janar në 8 milionë dollarë.

spot_img

Të fundit

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...

Situata aktuale në vend, Bislimi takohet me emisarin e Norvegjisë për Ballkanin Perëndimor

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog...

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së Jugut, ka folur për urën mbi Ibër në Mitrovicë, si një prej çështjeve që ka...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u sulmua nga RTK-ja, foli në Pressing për sulmin që i është bërë medias së tij...

“Më kërkuat lekë, e më telefonuat më numër privat- vetëm pse jam nga Kosova” – Mediumi JOQ Albania tenton ta shantazhoj biznesin nga Prishtina

Ditëve të fundit ka bërë bërë bujë të madhe çështja e uljes së numrit të vizitorëve nga Kosova për në plazhet shqiptare, shkruan Arbëria...