Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

9 përfitimet shëndetësore të ngrënjes së qershive të thara

Extra AL PVC

Ato janë të pasura me antioksidantë, janë një anti-inflamator i mirë dhe janë të dobishme në parandalimin dhe trajtimin e artritit.

Ky frut është një përzierje e jashtëzakonshme e aromës dhe shijes së ëmbël me vlera të shumta ushqyese, shkruan “AgroWeb”.

Të klasifikuara si një nga ushqimet më të dobishme për shëndetin, qershitë kanë vlera të larta terapeutike, transmeton lajmi.net.

Ato janë të pasura me antioksidantë, janë një anti-inflamator i mirë dhe janë të dobishme në parandalimin dhe trajtimin e artritit.

Janë Të Pasura Me Vitaminë C

Vitamina C ndihmon trupin në prodhimin e kolagjenit.

Ajo ndihmon në krijimin e indeve të reja dhe ndikon në shërimin e shpejtë të plagëve.

Siç dihet kjo vitaminë shërben si një antioksidant i fuqishëm, që forcon imunitetin dhe na mbron nga sëmundje të ndryshme.

Ulin Kolesterolin

Një nga avantazhet e qershive të thara është se ato përmbajnë nivele të konsiderueshme të xhelatinës që ul shkallën e kolesterolit të keq (LDL).

Duke ulur kështu edhe rrezikun e prekjes nga sëmundjet koronare.

Janë Të Pasura Me Antioksidantë

Antocianinat janë substanca që u japin qershive ngjyrën e kuqe të errët.

Ato janë përforcues të qelizave që parandalojnë rritjen e radikaleve të lira në trupin tuaj. Këto radikale të lira, janë grimca të vogla që prodhojnë një përgjigje zinxhir dhe dëmtojnë qelizat tona.

Përforcuesit e qelizave gjithashtu pengojnë plakjen dhe ndihmojnë në shmangien e sëmundjeve kronike duke përfshirë sëmundjet koronare, diabetin, alzheimerin, mbipeshën dhe kancerin.

Lehtësojnë Dhimbjet

Niveli i lartë i përforcoesëve qelizorë tek qershitë, ndihmojnë trupin të zbusë dhimbjet dhe inflamacionin.

Për më tepër, qershitë e thara mund të lehtësojnë dhimbjen e muskujve pas stërvitjes dhe shërbejnë për tu rikuperuar më shpejt.

Përmbajnë Bakër

Një nga përparësitë e qershive të thara është se ato kanë përmbajtje të lartë të bakrit, i cili ndihmon në prodhimin e kolagjenit.

Bakri i mban indet tuaja të forta dhe ju mbron nga radikalet e lira që mund të dëmtojnë indet.

Rregullojnë Ciklin E Gjumit

Një nga avantazhet e qershive të thata është se ato mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë.

Siç tregohet në studimet ku AgroWeb.org mbështetet, qershitë janë një nga burimet kryesore ushqimore të melatoninës.

Melatonina është një hormon që rregullon ciklin “gjumë-zgjim”.

Konsumi i qershive një orë para gjumit, mund t’ju ndihmojë të bëni një gjumë të qetë dhe të thellë.

Janë Të Pasura Me Vitaminë A

Vitamina A mund të ndihmojë në krijimin e qelizave të reja dhe të ndihmojë në shërimin e shpejtë të plagëve pas një lëndimi.

Ajo gjithashtu mban lëkurën tuaj elasike dhe forcon shikimin.

Përmban Kumarinë

Kumarina është një substancë që gjendet në bimë të shumta.

Ajo ka ndikim të madh në hollimin e gjakut, duke zvogëluar kështu rreziqet e goditjeve në tru dhe sulmet koronare.

Ulja e rrezikut të prekjes nga artriti

Në një studim, pacientët që përjetuan simptomat e sëmundjes së artritit, një lloj inflamacion i kyçeve, i shkaktuar nga prania e lartë e acidit urik, konsumuan qershi për vetëm dy ditë.

Rezultatet treguan për një rrezik 35% më të ulët të prekjes nga artriti, të pacientëve që konsumuan qershi.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...