Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

7 ushqimet bazë që blini gjithnjë në dyqan

Extra AL PVC
Në gamën e produkteve që mund të ketë një dyqan, market apo supermarket janë vetëm disa ato që konsumatori preferon në çdo kohë. E keni pyetur ndonjëherë veten se cilat janë ushqimet tuaja bazë?

Ushqimet që njerëzit nuk largohen kurrë nga dyqani pa blerë, bazuar mund të ndryshojnë nga vendi në vend, por këto 7 që do t’ju rendisim më poshtë preferohen thuajsë kudo. Këto ushqime përfshijnë një gamë të gjerë nga ato bazike dhe të nevojshme për çdo shtëpi deri tek ato më specifike që pasqyrojnë trendet aktuale të ushqyerjes dhe preferencat e shëndetshme. Ja një listë e përgjithshme e shtatë ushqimeve që, sipas ekspertëve, janë zakonisht më të blerat në çdo vizitë në dyqan

  1. Fruta dhe Perime: Sipas një studimi të publikuar në “Journal of Nutrition and Food Sciences”, frutat dhe perimet janë në krye të listës së blerjeve për shumicën e njerëzve. Ato ofrojnë një gamë të gjerë vitaminash, minerale dhe fibra, të cilat janë thelbësore për mirëmbajtjen e një gjendjeje të mirë shëndetësore dhe parandalimin e sëmundjeve.
  2. Buka e Grurit të Plotë: E preferuar për përmbajtjen e lartë të fibrave dhe vlerat ushqyese, buka e grurit të plotë është zgjedhur nga shumë për shkak të përfitimeve që ka në shëndetin e zemrës dhe në kontrollin e peshës. Studimet tregojnë se njerëzit priren të zgjedhin alternativa më të shëndetshme të bukës kur ato janë në dispozicion.
  3. Vezët: Një burim i pasur i proteinave me cilësi të lartë, vezët janë një nga ushqimet më universale dhe të larmishme. Ato janë të pasura me vitamina dhe minerale të rëndësishme dhe shpesh përmenden në studime si një pjesë thelbësore e një diete të balancuar.
  4. Qumështi ose Alternativat e Qumështit: Si në formën tradicionale (qumësht blegtor) ashtu edhe në alternativat bimore (si qumështi i sojës, bajameve, ose kokosit), këto produkte janë thelbësore për shumë njerëz për kontributin e tyre në kalcium dhe vitaminë D. Trendet e fundit tregojnë një rritje të konsumit të alternativave të qumështit për arsye shëndetësore ose etike.
  5. Pasta dhe Orizi: Si burime kryesore të karbohidrateve, pasta dhe orizi janë bazë në shumë dieta anembanë botës. Ato ofrojnë energji të qëndrueshme dhe janë të lehta për tu kombinuar me një larmi të gjerë ushqimesh të tjera.
  6. Mishra dhe Produktet e Peshkut: Për ata që nuk janë vegjetarianë ose veganë, mishra (si pule, viçi, ose derri) dhe produktet e peshkut ofrojnë proteina me cilësi të lartë, omega-3 yndyra të shëndetshme, dhe vitamina B. Konsumi i mishit të peshkut është veçanërisht i rekomanduar për shëndetin e zemrës.
  7. Ushqime të Gatshme ose të Shpejta: Pavarësisht përpjekjeve për një jetesë më të shëndetshme, realiteti i jetës së shpejtë bën që ushqimet e gatshme të mbeten një opsion popullor për shumë njerëz. Studimet tregojnë se zgjedhjet në këtë kategori po bëhen gjithnjë e më të shëndetshme, me opsione që përfshijnë produkte organike, pa gluten, ose me kalori të ulëta.

Këto janë vetëm disa prej ushqimeve që spikasin në hulumtimet dhe studimet si ato që zakonisht nuk mungojnë në listën e blerjeve të konsumatorëve. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se preferencat e ushqimit dhe blerjet variojnë në varësi të kulturës, disponueshmërisë lokale, nevojave shëndetësore individuale, dhe trendeve të ushqyerjes./AgroWeb.org

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...