Importi në Shqipëri, 70 për qind më i lartë në vitin 2024

Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit...

Ish Kryeministri Mustafa: Marrëveshja e 2015-ës, shkelje e Kushtetutës është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Ish-kryeministri dhe Ish kryetari i partisë Lidhja Demokratike e...

Policia kërkon ndihmë në identifikim të dy personave të dyshuar për ‘shpërdorim të pasurisë së huaj’

Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

32-vjetori i Lidhjes së Arsimtarëve Shqiptarë

Extra AL PVC

Lidhja e Arsimtarëve Shqiptarë “Naim Frashëri” sot shënon 32-vjetorin e themelimit.

Kjo lidhje e arsimtarëve ishte themeluar me qëllim që të kërkonte të drejtat në arsim, duke kundërshtuar planet diskriminuese që Serbia bëri ndaj arsimit në Kosovë.

Lidhja u themelua më 12.12.1990, ku morën pjesë 250 delegatë. LASH-i përcaktoi frymën e një rezistence masovike kundër planeve diskriminuese serbe ndaj arsimit shqiptar në Kosovë.

LASH e organizuar në degë dhe nëndegë brenda dhe jashtë Kosovës mori përgjegjësinë e organizimit të procesit mësimor në të gjitha nivelet e shkollimit. LASH ishte forca kryesore që përcaktoi dhe udhëhoqi zhvillimet e arsimit në Kosovë për një dekadë (1990-1999).

Ajo në bashkëpunim me organet profesionale dhe shkollat e Kosovës iu kundërvu zbatimit të ligjeve diskriminuese të Serbisë. LASH ndërmori hapa të rëndësishëm në përgatitjen e akteve të reja ligjore për funksionimin e sistemit të pavarur të arsimit të Kosovës.

Puna e pavarur në arsim u bë faktor i rëndësishëm në procesin e pavarësisë së Kosovës.     /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Importi në Shqipëri, 70 për qind më i lartë në vitin 2024

Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit...

Ish Kryeministri Mustafa: Marrëveshja e 2015-ës, shkelje e Kushtetutës është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Ish-kryeministri dhe Ish kryetari i partisë Lidhja Demokratike e...

Policia kërkon ndihmë në identifikim të dy personave të dyshuar për ‘shpërdorim të pasurisë së huaj’

Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me...

MASH kërkon të kompensohen ditët e humbura të mësimit për shkak të zgjedhjeve, SASHK kundërshton

Ministria e Arsimit dhe Shkencës me shkrim i ka...

Importi në Shqipëri, 70 për qind më i lartë në vitin 2024

Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70 për qind...

Ish Kryeministri Mustafa: Marrëveshja e 2015-ës, shkelje e Kushtetutës është sajesë dhe gënjeshtër e Kurtit

Ish-kryeministri dhe Ish kryetari i partisë Lidhja Demokratike e Kosovës, Isa Mustafa, përmes një postimi në Facebook, i ka reaguar kryeministrit të vendit Albin...

Policia kërkon ndihmë në identifikim të dy personave të dyshuar për ‘shpërdorim të pasurisë së huaj’

Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë nga qytetarët në ofrimin e informatave, të cilat do...