Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

29-vjetori i masakrës në Srebrenicë, DASH: Duhet dënuar mohimi i gjenocidit

Extra AL PVC

Departameni Amerikan i Shtetit (DASH) ka përkujtuar gjenocidin e forcave sewrbe në Srebrenicë 29 vjet më parë duke thënë se qëndrojnë pranë të gjithë atyre që i humbën më të dashurit  etyre në njërën nga masakrat më të mëdha të kryera në tokën evropiane pas përfundimit të Luftës së dytë  Botërore.

Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH) Matthew Miller, ka thënë se në këtë ditë solemne duhet të dënohet mohimi i gjenocidit dhe të ripërkushtohen për të punuar në të gjithë komunitetin ndërkombëtar për të parandaluar mizoritë masive në të ardhmen.

“Sot bëhen 29 vjet nga gjenocidi i Srebrenicës. Populli amerikan i bashkohet popullit të Bosnjë-Hercegovinës në nderimin dhe zinë për më shumë se 8.000 burra dhe djem që u vranë në korrik 1995. Ne qëndrojmë me viktimat, të mbijetuarit dhe familjet që vazhdojnë të ndjekin drejtësinë për të dashurit e tyre. Ambasadori i SHBA-së në BeH Michael Murphy dhe zëvendësi i ambasadorit të Përgjithshëm për Drejtësinë Penale Globale David Mandel-Anthony janë sot në Srebrenicë për të nderuar viktimat dhe për të inkurajuar pajtimin”, ka thënë MIller.

Ai ka thënë se Shtetet e Bashkuara mbeten partner i palëkundur për popullin e Bosnjë-Hercegovinës, ndërsa ata kërkojnë një të ardhme më të ndritshme dhe më të drejtë.

Ndryshe, sot shënohet gjithashtu Dita e parë Ndërkombëtare e Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të 1995 në Srebrenicë, e caktuar së fundmi nga Kombet e Bashkuara për t’u shënuar çdo vit më 11 korrik në përkujtim të 8 mijë viktimave të pafajshme që u vranë nga forcat serbe.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...