Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

146 vite nga themelimi i Komitetit të Janinës

ISP Broadcast

Më 3 maj 1877 ishte formuar Komiteti i janinës në Janinë.

Qëllimi i këtij komiteti ishte që të mbrohen tokat shqiptare, të cilat rrezikoheshin që të coptoheshin nga shtetet fqinjë. Në Komitetin e Janinës u përfshinë shqiptarë të viseve jugore nën drejtimin e Abdyl bej Frashëri. Gjatë krizës së hershme Lindore, të viteve 70-të gjatë shekullit XIX, Komiteti i Janinës i paraqiti një memorandum Portës së Lartë, ku parashtronte gjendjen e rëndë të shqiptarëve dhe kërkesën për bashkimin e të gjithë tokave shqiptare në një vilajet të vetëm.

Komiteti i Janinës, veprimtarinë kryesore e kishte përqëndruar në: organizimin e një kryengritje shqiptare kundër shtetit Osman me mbështetjen e oficerëve shqiptarë, të cilët shërbenin atë kohë në ushtrinë osmane. Ndërsa nga ana tjetër, drejtuesit e komitetit kishin hyrë në bisedime me përfaqësues të qeverisë greke, që të lidhej një aleancë e përbashkët

Në korrikun e vitit 1877, Abdyl bej Frashëri kishte xhvilluar bisedime të fshehta në Janinë, me përfaqësuesin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë, për arsye të kërkesave të tepërta të asaj kohe të përfaqësuesve grek ndaj viseve jugore të banuara nga shqiptarët si dhe kindërshtimit për formimin e shtetit të pavarur shqiptarë, nga bisedimet dypalëshe nuk ishte arritur asgjë.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...